btbilgi

ABD’nin ticaret savaşları, dünyanın en büyük akıllı telefon markasını etkilemeye devam ediyor. Bahsettiğimiz marka Huawei ve firma gelecekte telefon ürünlerinde mobil işletim sistemi Android’i kullanıp kullanamayacağını hala bilememekte. Mayıs ayındaki Trump kararından sonra, Google Çin’in en büyük telefon üreticisini Android işletim sistemindeki güncellemelerden mahrum bıraktığı açıklamıştı. Fakat kısa süre sonra ilişki geçici olarak yeniden yoluna koyulmuştu.

Fakat Huawei hala kesin bir cevap bekliyor. Bu da tamamen ABD Başkanı’nın kısıtlamalarını yerine getirmekle görevli ABD Ticaret Bakanlığı’nın vereceği karara bağlı. Reuters’in haberinde, geçtiğimiz hafta sonu Çinli teknoloji devi karşısında verilen engelleme kararının yumuşatıldığı aktarılıyor. Donald Trump konuşma yaptığı G20 Zirvesi’nde, Huawei’nin ABD’ye soktuğu teknoloji ürünleri üzerindeki sınırlamaların gözden geçirileceğini söylemişti.

Huawei yakın dönemde Çin hükümeti ile olan ilişkisine dair ulusal güvenlik endişelerine maruz kalmıştı. ABD istihbarat servisleri, firmanın ürettiği donanımlar aracılığı ile başta Çin olmak üzere başka ülke ve şirketlere casusluk yaptığı iddiasını ortaya koymuşlardı. Firma doğal olarak bu iddiaları reddetti ama o zamandan beri ABD ve Çin arasında ticaret anlaşmaları ve gümrük düzenlemeleri üzerinden bir gerginlik yaşanmakta.

Firma CNET’e e-postayla bir güncelleme yollamış ve Trump’ın onayının beklendiğini kabul etmiş. Fakat başka da bir yorum yapılmamış. Pazar günü ise Ulusal Ekonomik Konsey Başkanı Larry Kudlow, Huawei’ye genel af verilmediğini açıklamış. ABD şirketleri Huawei’ye yalnızca yaygın olarak satılan ürünler temin edebilecek.

Bu durumda firmanın Google’ın işletim sistemini kullanıp kullanmayacağı hala belirsizliğini koruyor. Fakat bazı kaynaklar Huawei’nin yedek bir plana sahip olduğunu savunmakta. Firma Hongmeng kod isimli kendi mobil işletim sistemi üzerinde çalışmakta olabilir. Ayrıca bir başka bilgiye göre de, firma Google Play Store uygulama geliştiricilerini kendi AppGallery dijital mağazasında uygulamalar yayınlamaya davet etti.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.