btbilgi

Güneş Sistemi’nin keşfi ufak da olsa kararlı adımlarla devam ediyor. Sıradaki hedef Saturn’un uydularının en büyüğü olan Titan olacak. ABD uzay araştırmaları kurumu NASA, Titan’ın incelenmesi için çok özel bir araç hazırlamakla meşgul. Dragonfly ismindeki araç, artık sıkça görmeye alıştığımız çok pervaneli dron araçlara benzer bir sistem kullanıyor. Bu görev, NASA’nın başka bir gezegene yolladığı ilk çok pervaneli bilimsel aracı barındırması ile de tarihe geçecek.

Dragonfly aracının ana görevi Titan’ı incelemek. Ama bu özel dron aracın özel bir görevi daha var. O da Satürn’ün dev uydusunda yaşam izlerini aramak. Bu araç NASA’nın ‘New Frontiers’ (Yeni Sınırlar) projesinin bir parçası. Program dahilinde sadece Satürn yok. NASA’nın bu en kapsamlı programlarından birinde bunun dışında Pluto’ya ve Kuiper Kuşağı’na araçlar, Jüpiter’e gidecek Juno uydusu ile Bennu Asteroid’ine gidecek Osiris-Rex keşif aracı da yer alıyor.

Dragonfly aracı 2026’da gezegenimizden fırlatılacak. Sekiz yıl sonra, 2034 senesinde Titan uydusuna  ulaşması planlanmakta. Araç varınca önce Güney Afrika’daki Namibya’da bulunan kum tepeciklerine benzeyen yapılar içeren, uydunun ekvatorundaki ‘Shangri-la’ alanına inecek. Ardından en fazla 8 kilometre mesafe tutacak kısa uçuşlar serisi ile başka lokasyonlara devam edecek ve indiği yerlerden çeşitli örnekler toplayacak.

Aracın görevinin Selk çarpma kraterinde sona ermesi hedeflenmekte. Bu bölgede geçmişten kalan sıvı su izlerine rastlamış durumda. Ayrıca kraterde karbon içeren karmaşık moleküllerin, hidrojenin, oksijenin ve nitrojenin bir arada bulunduğu tahmin ediliyor. Bu da yaşamın tarifini oluşturan organik bir yapı anlamına gelmekte. Dronun gezisi toplamda 170 kilometreden fazla uçuş manasına geliyor. Bu da NASA’nın Mars gezegenine yolladığı tüm gezgin araçların gittiği mesafenin toplamının iki katı kadar.

NASA’nın Washington’daki merkezindeki bilimsel projelerden sorumlu müdür yardımcısı Thomas Zurbuchen şu açıklamayı yapmış: “Titan güneş sistemindeki başka hiçbir yere benzemiyor. Dragonfly da diğer görevlerden çok farklı. Pervaneli bir aracın Satürn’ün en büyük ayının kum tepeleri boyunca kilometrelerce uçması çok önemli bir şey olacak. Dron bu sıradışı ortamı ve onu şekillendiren süreçleri keşfederken, aynı zamanda yaşamın yapı taşları olan çeşitli organik bileşiklerle dolu bir dünyayı da bizim adımıza gezecek.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.