btbilgi

Toplu taşıma araçlarının ne kadar yoğun olduğu bilinen bir gerçek. Özellikle de en çok kullanılan hatlar, belli saatlerde inanılmaz dolu olabiliyor. İster otobüs, isterse de metro olsun her hatta bu türden sıkıntılar yaşanması mümkün. Google bu konuda birşeyler yapmaya çalışıyor ve ilk denemelerini de 2018’in Ekim ayında Avusturalya şehri Sydney’de gerçekleştirdi. Bahsettiğimiz şey, Google Maps uygulamasına toplu taşıma yoğunluğu raporlama özelliği.

Google bu türden ilk raporlama özelliğini, 2017 yılında kalabalık restoran ve mağaza tahminleri ile başlattı. ‘Popüler Saatler’ (Popular Times) özelliğinde, kullanıcılar bir restoranın veya mekanın o anda ne kadar dolu olabileceğine dair tahmini uygulamada görebiliyorlardı. Bu tahmin, tüm Google mobil kullanıcılarından toplanan verilerin işlenmesi ve analiz edilmesi sonucunda oluşturulmakta. Şimdi bir benzerini toplu taşıma için de deniyorlar.

Google Maps toplu taşımanın yoğunluğunu rapor edecekYeni Google Maps özelliğinde, uygulamadaki belirli tren, otobüs ve metro hatlarının en kalabalık olduğu saatler saptanacak. Kullanıcılar o hattaki yoğunluğu ve bir sonraki araç için ne kadar beklemeleri gerektiğini görebilecekler. Google geçtiğimiz Ekim ayından beri, şehirlerde sabah saat 6 ile 10 arasındaki toplu taşıma verilerini analiz ediyormuş. Verilen bilgiye göre en kalabalık toplu taşıma hatlarının Buenos Aires, Sao Paulo, Paris, Tokyo ve New York’da olduğu saptanmış.

Bu hafta devreye alınan özellik, öncelikle dünyanın dört bir yanındaki 200 şehirde kullanılabilecek. Özellik iOS ve Android işletim sistemlerindeki Google Maps’de aktive ediliyor olacak. Uygulamanın bu 200 şehirdeki otobüs hatları için gerçek zamanlı gecikme ve varış raporları vereceği de açıklanmış. Eğer uygulama içinde sunulan otobüs hattı tarifesi gerçek hat bilgileri ile eşleşmiyorsa, Google Maps otobüslerin duraklara varış saatlerini tam olarak gösterecek. Ayrıca otobüs hatlarında hangi noktaların yoğun olduğu ve nerelerde gecikme yaşanabileceği de raporlanacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.