btbilgi

Great Place to Work Enstitüsü her sene, dünya çapında 7 bine yakın işletme ve 16 milyondan fazla çalışanı analiz ettiği dev bir araştırma yapıyor. En iyi işverenleri belirleyen araştırmanın Avrupa bacağı sonuçları açıklandı. Avrupa’nın en iyi çok uluslu işverenleri listesinde ilk üçü Salesforce, The Adecco Group ve Workday almış durumda.

Araştırmada en az 3 ülkede faaliyet gösteren, minimum 1.000 çalışanı genel merkezinden farklı bir ülkede bulunan şirketler yer alıyor. Çalışmanın kriterleri ise güvenilirlik, saygı, hakkaniyet, gurur ve takım ruhu olarak belirtilmekte. Avrupa bölgesinde faaliyet gösteren çok uluslu şirketlerin analizlerinde en yüksek kriter yüzde 84 ile takım ruhu olmuş. Onu yüzde 82 ile gurur izliyor. Çalışanların yüzde 79 yöneticilerin kendilerine güvendiğini, yine aynı oranda da saygı duyduklarını ifade ettiler. Araştırma doğrultusunda çalışanların yüzde 78’i ise iş yerlerinde kendilerine adil davranıldığını, yeteneklerinin yöneticiler tarafından hakkaniyet doğrultusunda değerlendirildiğini düşünüyor.

Tüm kriterlerin analizi sonucunda listenin ilk sırasında, 4 bin 947 çalışanı bulunan Salesforce bulunuyor. İkinci sırada 19 bin 521 çalışan sayısıyla The Adecco Group gelirken, üçüncü sırada 1.570 çalışana sahip Workday var. 25 firmalık 2019’da Avrupa’nın en iyi işverenleri listesinin devamı ise şu şekilde:

4) AbbVie Inc
5) Cisco
6) Mars
7) Admiral Group
8) American Express
9) SAS Institute
10) Hilton
11) Volkswagen Financial Services AG
12) Cadance Design Systems Inc
13) EY
14) Stryker
15) SC Johnson
16) Kantar
17) Amgen Inc
18) DHL Express
19) SAP SE
20) W. L. Gore & Associates
21) Infenion Technologies AG
22) Bristol-Myers Squibb
23) Indeed
24) Hilti
25) Cofidis

Geçtiğimiz Mayıs ayında açıklanan ‘Türkiye’nin En İyi İşverenleri’ listesinde yer alan Türkiye’nin en iyi işverenleri arasında 250-500 çalışan sayısı kategorisinin birincisi olan AbbVie ve 2 bin üzeri çalışan sayısı kategorisinin ikincisi Hilton Avrupa’nın en iyi çok uluslu şirketleri arasına girmeyi başarmış.

Great Place to Work Enstitüsü raporla ilgili analizinde çalışan merkezli, takım ruhunu, güveni ön plana çıkaran şirketlerin ekonomik açıdan performanslarını daha ileri bir noktaya taşıdıklarını saptadıklarını açıklıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.