btbilgi

İklim değişikliğinin etkisi şiddetlendikçe, insanlar daha yeşil yaşamanın yollarını arıyor. Bu noktada herkes güneşin ideal temiz enerji kaynağı olduğunun farkında. Ne yazık ki hala birçok tüketici çatılarına güneş panelleri yerleştirme konusunda kararsız. Uygun çatıları olsa bile, tüketiciler yüksek maliyetler ve uzun süreli geri dönüşten memnun değiller. New York kökenli Grouphug ise bunu küçük çapta da olsa değiştirmek istiyor. Bu amaçla pencerenize takabileceğiniz minik bir güneş enerjisi santrali icat geliştirmişler: Window Solar Charger.

Grouphug güneş enerjisini, onu isteyen herkes için erişilebilir hale getirmek niyetinde. Ama bunu yaparkan kaliteli ürün tasarımından da uzak durmak istemiyorlar. Geliştirdikleri ‘Window Solar Charger’ isimli ürün, çatıda değil pencerelerde durması için üretilmiş. Sade görünümlü bir bambu çerçeveye yerleştirilmiş güneş panelini pencereye kolayca asıyorsunuz. Panel güneş ışığını topluyor ve bir USB portu üzerinden mobil cihazlara aktarabiliyor.

Window Solar Charger’ın tam şarj edilmesi yaklaşık 8 ila 10 saat sürüyor. Verilen bilgiye göre tam şarj olmuş 2.200 mAh kapasiteli bataryası, bir iPhone‘u iki kez şarj edebilmekte. Android telefonları ortalama (batarya büyüklüğüne göre değişiyor) 1-1,5 defa, AirPods kulaklıkları 3 defa ve kablosuz Bluetooth bir hoparlörü bir defa şarj edebiliyor. Ve bunun tamamen temiz, yenilenebilir, ücretsiz elektrik olduğunu unutmayalım.

Window Solar Charger ürünü halen bir Kickstarter kitlesel fonlama kampanyası ile tanıtılmakta. Grouphug bu fırsatı hem ürünü önsiparişe açmak, hem de seri üretime maddi destek toplamak için kullanıyor. Kampanya sonunda ilk parti ürünün 2020 Nisan ayında bağışçılara gönderilmesi hedeflenmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.