btbilgi

Kriptoparaların dünya geneline yayılması, onları çok farklı yerlerde ve şekillerde göreceğimizin bir işareti. Bunlardan biri de kriptopara ATM makineleri. Normal ATM makinelerine benzer şekilde çalışan bu cihazlar, ilk olarak Bitcoin odaklı kullanılmaya başlanmıştı. Şimdi farklı dijital paraları da içererek genişlemeye devam ediyorlar. Yani bir rapora göre şu anda 5 bin civarında makine kullanımda.

Bu rakamı CoinATMradar.com isimli web sitesi vermiş. 1 Haziran itibariyle 4 bin 858 kriptopara ATM makinesi olduğunu rapor eden site, şu anda 5 bin 16 makinenin kurulmuş ve çalışır durumda olduğunu söylüyor. Bu yayılmanın önemli isimlerinden biri olan General Bytes firması, Haziran başından beri 69 yeni makine açmış. Genesis Coin firması 24, Lamassu ve Bitaccess ise sırasıyla 13 ve 11 yeni makine devreye almış durumda.

Amerika Birleşik Devletleri dünyanın kriptopara ATM makinelerinin yüzde 60’ından fazlasına ev sahipliği yapmakta. Onu yüzde 12,4 oran ile Kanada takip ediyor. Dolayısı ile Kuzey Amerika kıtası tüm kriptopara ATM’lerinin yüzde 70’inden fazlasına sahip. Avrupa dünyadaki makine sayısının yüzde 22’sini barındırırken, Asya ise yalnızca yüzde 2 kadarını barındırıyor.

Dünya çapında 5 bin kriptopara ATM makinesi var

CoinATMRadar sitesi 1 Kasım 2013 yılında aktive edilen ilk Bitcoin ATM’sinden beri bu makinelerin yayılmasını takip ediyor. Sitenin verdiği bilgiye göre her gün yaklaşık 6,3 yeni makine kuruluyor ve çalıştırılıyor. Bu şekilde devam edecek olursa, gelecek 800 gün içinde 10 bin makine noktasına varılmış olacak.

ABD merkezli Bitcoin ATM’si üreticisi Odyssey Group, 2019 içinde Arjantin’de 150 makine kuracağı bilgisini vermiş. Sene sonuna kadar da yüzlerce makine daha kurulacakmış. Ne yazık ki verilen her söz tutulmuyor. Hard Fork sitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, planlar yerine getirilmiyor. CoinATMradar sitesi Arjantin’de sadece 10 makine kurulduğunu rapor ediyor. Kriptopara ATM makineleri çeşitli güvenlik sebepleri ve endişeleri yüzünden hala her ülkede büyük ilgi ile karşılanmıyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.