btbilgi

Amazon Web Services, müşterilerine bir AWS ortamında güvenliği ve uyumluluğu yönetmeleri için merkezi alan sağlayan AWS Security Hub hizmetini genel erişime açtığını duyurdu. Bu hizmet aslında 2019’ın Kasım ayında Las Vegas’ta düzenlenen re:Invent etkinliğinde tanıtılmıştı. Hizmetin ana özelliği AWS’nin çeşitli çözümlerinden toplanan bilgileri bir araya getirerek, müşterinin genel güvenlik ve uyumluluk durumunu ölçmesine yardımcı olmak.

AWS Security Hub bunu gerçekleştirebilmek için Amazon GuardDuty, Amazon Inspector ve Amazon Macie gibi AWS servislerinin yanı sıra AWS İş Ortağı Ağı (APN) çözüm listesinden ‘bulgular’ adı verilen güvenlik uyarılarını topluyor. Bunları organize edip önceliklendiren hizmet, durumu entegre gösterge panoları ve hareketli grafiklerle görsel bir özet şeklinde sunmakta. Müşteriler ayrıca hizmet üzerinden dikkat gerektiren hesapların ve kaynakların, endüstri standartlarına ve en iyi uygulamalara dayalı sürekli uyumluluk kontrollerini otomatik şekilde yapabilmekte.

Şirketlerin tüm AWS güvenlik ve uyum durumlarını tek bir yerde hızla görebilmesini sağlayan AWS Security Hub, güvenlik hizmetlerinden elde edilen bulguları topluyor ve kümeliyor. Bu bulgular, Amazon GuardDuty’den izinsiz giriş tespit bulgularını, Amazon Inspector’dan güvenlik açığı taraması sonuçlarını, Amazon Macie’den hassas veri tanımlamalarını ve APN ortaklarından geniş bir güvenlik aracı portföyü tarafından üretilen bulguları içeriyor. AWS Security Hub daha sonra, en önemli bilgileri önceliklendirmek, eğilimleri vurgulamak ve dikkat gerektiren kaynakları tanımlamak için sağlayıcılar arasındaki bulguları birbiriyle ilişkilendiriyor.

Kullanıcılar ayrıca ortamlarını CIS AWS Foundations Benchmark gibi iyi uygulamalara ve endüstri standartlarına dayalı otomatik yapılandırma ve uyumluluk kontrolleriyle sürekli olarak izleyebiliyor. Eğer bu kontroller en iyi uygulamalardan sapan hesapları veya kaynakları tanımlıyorsa, AWS Security Hub sorunu işaretliyor ve düzeltme adımlarını öneriyor. Servis güvenlik ekiplerine en öncelikli bilgilerini yönetmesi, kolay bir yerde merkezde toplayarak işlerini önceliklendirmesi ve güvenlik ve uyumluluk durumlarını iyileştirmesi için ihtiyaç duyduğu görünürlüğü sağlıyor.

AWS Security Hub’ı kullanmak isteyen şirketler, hiçbir ön taahhütte bulunmadan ve her ay ilk 10 bin adet güvenlik bulgusu için herhangi bir ücret ödemeden, yalnızca yapılan uyumluluk kontrolleri ve alınan güvenlik bulguları için ödeme yaparak hizmetten yararlanabilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.