btbilgi

Siber güvenlik önlemlerinin göreceli olarka daha zayıf bulunduğu sektörlerden biri eğitim. Dünya çapında birçok eğitim kurumu yetersiz önlemleri yüzünden ya siber saldırılara maruz kalmakta, veya dışarıdan müdahaleler yaşamakta. Bu saldırıların bazıları öğrenci ve kurum çalışanı bilgilerini toplamak amaçlı. Bazıları ise öğrencilere not değiştirme veya sahte diploma hizmeti vermek için kullanılıyor.

Hacker yöntemlerini kullanan gençlerin, bu türden müdahaleleri notları değiştirmek, devamsızlık kayıtlarını azaltmak veya sınav sürecini yavaşlatmak için kullandığı daha önce de görülmüştü. Fakat daha becerikli ve uzman siber suçlular okul sistemlerine izinsiz giriş yaparak, kişilere yasadışı akademik başarı sağlamak için hizmetlerini satmayı tercih ediyorlar. Bu sebeple sahte sertifika veya sahte diploma gibi örneklere de rastlanmakta.

Kaspersky firmasının güvenlik uzmanları en yeni raporda bu konuyu ele almış. Güvenlik araştırmacılarının 12 Haziran tarihinde yaptığı tek bir internet aramasında, not değiştirme ve sahte diploma hizmeti veren bir tedarikçi keşfedilmiş. Bu yasadışı tedarikçi müşterilerine kolayca doldurabilecek bir form sunarak hizmetlerini kiralamakta. Formda istenilen bölüm, derece ve eğitim kurumunu seçme imkanı verilmekte olduğu ifade edilmiş. Tedarikçinin farklı konuda okul sertifikalarını da sunduğu aktarılmakta. Bunun dışında, bu hizmetlerin sunulduğu tartışma forumlarının olduğu da rapor edilmekte.

En sık kullanılan okul bilgi sistemlerini inceleyen araştırmacılar bir sistemlerde birçok hata ve güvenlik açığı yakalamışlar. Hepsi okullara rapor edilen bu açıkların yanı sıra; çoğu sistemin öğrenciler, ebeveynler ve öğretmenlere erişim için yalnızca kullanıcı adı ve parola verdiği de belirtiliyor. Bu kadar zayıf bir kimlik onaylama mekanizması, siber suçluların çalıntı parolalarla sisteme giriş yapmasını kolaylaştırmakta.

Kaspersky Güvenlik Uzmanı David Jacoby şu bilgileri veriyor: “Eğitim daha dijital ve internete bağlı hale geldikçe, öğrenime destek veren bilgi sistemleri de ortalama düzeydeki siber suçlulara bile yeni fırsatlar sunuyor. Bunlardan yararlanmanızı sağlayan kişileri internette kolayca bulabiliyorsunuz. Yaptığımız araştırmada, belirli bir ücret karşılığında istediğiniz sertifikayı hazırlayan bir karaborsa satıcı da keşfettik. Bu tür hileler, istedikleri okullara girmek için sınavlara yoğun bir şekilde hazırlanan gençlerin moralini bozuyor. Bunun yanı sıra eğitim dolandırıcılığının bir suç olduğunu da unutmamak gerek.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.