btbilgi

Araç paylaşımı dünya çapında giderek daha popüler hale gelmekte olan bir iş modeli. Türkiye’de de bu alanda çalışmlar yapmaya başlayan firmalar bulunuyor. Bunlardan biri Anadolu Grubu’nun önde gelen markalarından Garenta. Araç paylaşımı hizmeti veren MOOV by Garenta’nın Genel Müdürü Emre Ayyıldız, bunun İstanbul trafiği için alternatif bir çözüm olduğunu belirtmekte. Ayyıldız aşağıdaki bilgileri aktarmış:

  • İstanbul’da trafiğe kayıtlı 4.2 milyon araç var, bu araçların yüzde 69’u otomobil. İstanbul’da 2.9 milyon trafiğe kayıtlı otomobil bulunmakta. Bu araçlar trafiğe çıktığı zaman çok ciddi bir emisyon, çevre kirliliği, trafik ve maliyete sebep oluyor.
  • Avrupa şehirleri bunun önüne geçmek için önlemler alıyorlar. Paris’te geçtiğimiz yıllarda “arabasız gün” uygulaması yapıldı. 2020 yılı itibarıyla şehir merkezine otomobille girme yasağı geliyor. Hollanda’nın, Almanya’nın bazı şehir merkezlerine otomobille giriş yasaklandı.
  • Bu trafiği ve çevre kirliliğini araç paylaşımı modeliyle engellemek mümkün deniliyor. Araç paylaşımı sistemindeki bir araç, bir günde 30 defaya kadar kullanılabiliyor ve bu da trafiğe 15 aracın çıkmasını engellemiş olmakta.
  • Araç paylaşım modeli şehirler için bir gereklilik gibi görülmekte ve bu yüzden de kullanımı hızla artmakta. Sektörde çalışan özel şirketler ve yerel yönetimler bu alanda çözümle getiriyorlar. İtalya’da Çevre Bakanlığı araç paylaşım projesini yüzde 50 fonluyor. Yerel yönetimler araç paylaşım modeliyle çalışan uygulamalara minimum müşteri sayısı garanti ediyor. Özel otopark alanları oluşturuyor, toplu taşımanın sınırlı kaldığı yerlerde araç paylaşımını teşvik eden çözümler sunuyor.

Ayyıldız’ın verdiği şehir örneklerinden en etkileyici olanı Moskova:

  • Moskova’da 2016 yılında, tüm yıl boyunca 45 bin adet araç paylaşımı yolculuğu yapılırken; şu anda paylaşımdaki araçlar bir günde 30 bin defadan fazla kullanılıyor. 300 binden fazla kişi araç paylaşımı modeliyle çalışan uygulamalara abone olmuş durumda.
  • Yerel yönetim trafik sıkışıklığının önüne geçmek için 10 bin adet aracın filoya eklenmesi için destek olmuş. Yerel yönetimin bu desteğiyle birlikte, 2017 yılında araç paylaşım pazarı dört kat arttı. Toplam araç sayısının çok kısa bir zamanda 15 bin adedi geçmesi bekleniyor.
  • Yerel yönetim Moskova içinde araç park etmeyi yasaklamış ve şehir içinde araç paylaşım şirketlerine özel park yerleri yaratmış. Böylece şehir içine geliş ve gidişlerde araç paylaşımının tercih edilmesine güçlü bir motivasyon yaratmış.
  • 2018 yılının başında 5 bin kişi başına bir adet paylaşımlı araç düşerken, şu anda her 1082 kişi başına bir adet düşüyor ve çok kısa bir sürede her 500 kişiye bir araç düşmesi bekleniyor.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.