btbilgi

Veri merkezleri hakkındaki görüşler, uç bilişim (edge computing) teknolojileri geliştikçe değişime uğruyor deilebilir. Şirketler birçok altyapı ve BT projesinde veri merkezi ekosistemini kullanmakta. Bu ekosistemler ise, her geçen sene artmakta olan ağın uç noktalarındaki cihazlara ve çözümlere doğru ilerliyor. 2014’de gerçekleştirilen ‘Data Center 2025: Olasılıkları Keşfetmek’ başlıklı araştırma buna sadece ipuçları vermekteydi. Araştırmanın yenisi ise son beş yıl içinde veri merkezi trendlerinde nelerin değiştiğini gözler önüne seriyor.

ABD kökenli veri merkezi çözümleri firması Vertiv, bu sene araştırmanın yenisi olan ‘Data Center 2025: Sınıra Daha Yakın’ı yayımladı. Araştırma raporunda veri merkezlerindeki köklü eksen değişiklikleri ele alınmakta. 2014’deki ilk raporda uç bilişim kavramı sadece dört kere yer almaktaymış. Bu seneki rapor ise, bilgi işlemi kullanıcıya daha yakında gerçekleştirme ihtiyacından doğan uç bilişimi ön plana çıkartıyor.

Rapora bakılırsa uç bilişim tesislerine bugün sahip olan ya da 2025’e kadar bu tesisleri kurmayı planlayan katılımcıların yarısından fazlası (yüzde 53), destekledikleri uç noktalarının en az yüzde 100 büyüme göstermesini bekliyor. Katılımcıların yüzde 20’si ise 2025’e kadar yüzde 400 büyüme öngörmekte. Araştırma genelinde tüm katılımcıların yanıtları baz alındığında ise, 2025’e kadar uç bilişim tesislerinde ortalama yüzde 226 artış beklenmekte.

2025’e doğru veri merkezlerinde uç bilişim eğilimiVertiv CEO’su Rob Johnson sadece beş yıl içinde ekosistemde tümüyle yeni bir segmentin yükselişine tanık olduklarına dikkat çekiyor: “Bu yeni dağıtık ağ, veri merkezleri hakkında yaklaşımımızı tümüyle değiştiren görev kritik bir uç bilişime dayanıyor”. Firmanın EMEA Başkanı Giordano Albertazzi ise konuyla ilgili şu açıklamayı yapmış: “Özellikle uç bilişimde beklenen büyüme; yapay zeka, IoT ve diğer gecikmeye ve bant genişliğine dayalı uygulamalarda öngörülen büyümeyle tutarlılık gösteriyor. Burada başta veri merkezlerindeki personel açığından kaynaklanan zorluk ise, tüm bu yeni altyapıyı etkili ve verimli bir şekilde yönetmek olacaktır. Uzaktan yönetim ve karanlık veri merkezlerinin rolü gittikçe daha fazla önem kazanacak.”

Raporda ilgi çeken diğer bazı bilgiler ise veri merkezlerinin enerji kullanımı üzerine. İlk araştırmada 2025’te veri merkezi enerji kaynaklarının yüzde 34’ünün rüzgar veya güneşten geleceğini öngören uzmanlar, bu yıl bu öngörüyü yüzde 21’e düşürmüş. Uzmanlar yenilenebilir enerjiye pozitif yaklaşsalar da, zaman çizelgesi konusunda daha gerçekçi düşünüyorlar gibi görünüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.