btbilgi

Belçika merkezli Asco hem sivil hem de askeri havacılık için önemli bir firma. Airbus ve Boeing gibi havacılık devleri için çalışan firma, aynı zamanda F-35 savaş uçaklarının parçalarını da üretmesi ile tanınıyor. Belçika, Almanya, Kanada ve ABD’deki fabrikalarının yanı sıra Brezilya ve Fransa’da da temsilcilikleri bulunan şirket şu anda sıkıntı içinde. Firmanın ana üretim merkezinin yer aldığı Belçika, Zaventem’deki fabrikası siber saldırıya uğramış.

Konuyla ilgili bilgi veren Bitdefender Antivirüs, Asco’nun üretim altyapısında kötü amaçlı yazılıma rastlanılması üzerine üretimin durdurulduğunu söylemekte. Siber suçlular fabrikanın sistemlerine sızarak, firmayı üretimi durdurmakla tehdit etmiş ve fidye istemişler. Firma yetkilileri ise açıklama yaparak, hackerler tarafından engellenmiş bilgisayarlar kurtarılana kadar üretime devam edilmeyeceğini duyurmuş.

Fidye yazılımı saldırısı ile karşı karşıya kalan şirket çalışanları ise, üretim bantlarının durdurulmasından dolayı çalışamaz hale gelmişler. Firmanın 1.400 çalışanından 1.000’i zorunlu olarak evlerine gönderilmiş. Asco firmasının saldırı ile ilgili soruşturma başlattığı ve hackerlerin fidye isteklerini cevapsız bıraktığı da verilen bilgiler arasında. Bitdefender bu tarz saldırılarda rastlanılan kötü amaçlı yazılımın tüm üretim ağlarına yayılımını engellenmek adına, üretim dahil olmak üzere tüm sistemlerin devre dışı bırakılmasının dğru bir karar olduğuna dikkat çekiyor.

Bitdefender fidye yazılımı saldırı ile karşı karşıya kalan şirketlerin, verilerini kurtarabilmek amacıyla saldırganlara fidye ödemeyi kabul etmekten başka çarelerinin olmadığı algısına çoğunlukla kapıldığını belirtmiş. Halbuki bilgisayarların para verilerek kurtarılmaya çalışılması siber saldırganları fazladan motive etmekten başka işe yaramıyor denilmekte. Ayrıca şifrelenmiş verilere tekrar ulaşmak için para ödemenin garanti bir sonuç vermediği de ifade ediliyor. Bu türden bir durum yaşanmadan önce şirketlerin siber güvenliğe yeterli bütçe ayırması gerektiği tekrardan hatırlatılmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.