btbilgi

Pirinç çiftçileri, tarlalarını sağlıklı tutmak için çoğu zaman ördeklere başvuruyorlar. Ördekler tarlalarda yetişen yabani otları yoketmek için kimyasal ilaçlara göre doğal ve sağlıklı bir çözüm olarak görülüyor. Ördekler ayrıca tarlalardaki böcekleri yer ve bitkileri de gübreleyerek epeyce yardımcı olurlar. Peki ya ördeklerle aranız iyi değilse ne yapacaksınız? İşte bu gibi durumlar için bir Nissan mühendisi teknolojik bir çözüm geliştirmiş.

İlk bakışta bir Roomba ev süpürme robotuna benzeyen yeni pirinç koruma robotu, sulu tarlalarda çalışmak için tasarlanmış. Bu robot tarlalarda yabani otların yetişmesini engellemek için çalışıyor. Yaptığı şey ise, bu otların güneş ışığı alıp dipten çıkmalarını durdurmak için suyu devamlı bulanık tutmak.

Henüz test aşamasında olan robot ördek yolunu GPS ve kablosuz Wi-Fi bağlantsı ile saptıyor. Çevreye zarar vermemesi ve kendi kendine çalışabilmesi için de güneş enerjisi ile şarj olmakta. Cihaz yaklaşık 60 santimetrekare büyüklüğünde ve 1,5 kilogram ağırlığında. Suları alt kısmında bulunan iki pervanesi ile karıştırıyor ve bulandırıyor.

Her ne kadar bu ilginç cihazı Nissan duyurmuş olsa da, henüz seri üretileceğine dair bir açıklama yapılmamış. Proje nihayetinde bir Nissan mühendisinin kişisel fikri olarak başlamış durumda. Yine de özellikle gıda sektörünün ciddi bir kısmı pirinç tarımına dayalı olan japonya gibi ülkelerde bu robot epey ilgi görebilir denilmekte. Japonya zaten giderek yaşlanmakta olan ve azalan iş gücünü karşılamak için robotlara her alanda başvurmaya eğilimli. Bu robot ördek gibi araçlar, çiftçilerin işlerini ellerinden almadan kolaylaştırmaya yarayacaktır.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.