btbilgi

İster üniversiteden yeni mezun olmuş biri, ister iş değiştirmek isteyen biri, isterseniz de bir ara verdikten sonra iş hayatına dönmek isteyen biri olun. Her şekilde bir özgeçmiş (CV) hazırlamanız gerekecek. Özgeçmişinizde belli miktarda iş deneyimi veya iyi bir okuldan mezuniyet güzel durabilir. Peki sizi başka potansiyel çalışanlardan ayıran ne var? Oraya geldiğinizde, bazı alanlardaki aktiviteleriniz sizi iş dışında daha çekici kılıp işverenin hoşuna gidebilir.

Fast Company sitesinden Andrew Fennell bu konudaki makalesinde, HR uzmanlarının bir özgeçmişe ortalama 7,4 saniye baktıklarını aktarıyor. Eğer bu süre içinde işverenin ilgisini çekebilirseniz başarılı sayılabilirsiniz. İşte bunu başarmanız için Fennell’den üç adet iş harici özgeçmiş geliştirme önerisi:

Topluluk önünde konuşma

Bir sürü kişinin sosyal beceriler içinde en çekindiği şeylerden biri topluluk önünde konuşmaktır. Halbuki CV üzerinde bu türden deneyimleri listelemek, size başkalarına karşı olumlu puan kazandırabilir. Bu konuda şu bilgi aktarılmış: “Özgeçmişinizde kamuya açık konuşma deneyimlerini listelemek, işe alım yöneticisine şunları söylüyor: Kendimi yeni deneyimlere kolayca açabilirim, kendimi profesyonelce ifade edebilir ve konumda bir otorite olduğumu sektöre gösterebilirim.”

Başlarda topluluk karşısında konuşmak kişiler için rahatsız edici ve can sıkıcı bir deneyim olabilir. Fakat birkaç sinir bozucu deneyimden sonra, kendinize olan güveniniz artar ve giderek daha iyi iletişim becerilerine sahip olabilirsiniz. Sektörünüzdeki etkinlik ve konferanslara göz atın ve kaydolun. Daha da ötesinde, bu etkinliklerde konuşma yapma ihtimalinizi inceleyin. Önce küçük ve yerel buluşmalarla başlayın. Oradan itibaren de kendinize seviye atlatarak devam edin.

Gönüllü çalışma

Mesleğe özgü becerileri geliştirmek için gönüllü çalışma güzel bir fırsat olabilir. Nerede veya nasıl olursa olsun, gönüllü çalışma kişilere benzersiz beceriler ekleyebilir. Tamamen yeni bir ortamda iletişim, karar verme, proje yönetimi, liderlik ve takım çalışması yeteneklerini geliştirmek için mükemmel bir fırsat yaratır. Mesela bir web sitesi tasarımcısı, kar amacı gütmeyen (NGO) bir kuruluş için yeni ve cazip bir web sitesi oluşturmayı teklif edebilir. Bir pazarlamacı ise yerel bir hayır kurumunun pazarlama stratejilerini geliştirmesine yardım etmeyi düşünebilir. Bunun için önem verebileceğiniz hayır kurumlarını gözden geçirip, onlarla iletişime geçebilirsiniz. Sonuçta tüm deneyiminiz özgeçmiş için güzel bir ek haline gelecektir.

Spor veya kulüp aktiviteleri

Şirketlerin çoğu sadece emirleri yerine getiren bir robot aramıyor. Şirket kültürüne uyan, istenen becerilere, niteliklere sahip ve aynı zamanda heyecan verici hikayeleri olan kişileri tercih etmeye daha istekli olabiliyorlar. İş veya okul dışı spor aktivitelerine ya da hobi kulüplerine katılmak, kişilere hem bireysel hem de profesyonel olarak fayda sağlayabilir. Bu tür aktivitelerle ilgilenmek kişilerin motivasyonunu, tutkularını ve becerilerini ortaya çıkartır. Bir yandan da işe alım uzmanlarına ekip çalışması, güvenilirlik ve yaratıcılık gibi niteliklere sahip olduğunuzu gösterir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.