btbilgi

Microsoft tüm zamanların en büyük ve en etkili BT teknolojileri şirketlerinden biri. Defalarca tüm dünyanın kullandığı ürünler hazırladılar, en büyük başarılarından biri olan Windows işletim sistemi halen pazar lideri. Son yıllarda bulut altyapılarına yaptıkları yatırımlarla da başarı yakaladılar. Fakat firmanın en büyük problemlerinden biri mobil cihaz çağını zamanında yakalayamamış olmak. Bu konuda firmanın kurucu ortağı Bill Gates bir açıklama yapmış.

Bir VC şirketi olan Village Global ile yaptığı söyleşide, Bill Gates “şimdiye kadarki en büyük hatasını” ifade etmiş. Kendisine göre bu Microsoft’un Android fırsatını kaçırması olmuş. Google 2005 yılında Android mobil işletim 50 milyon dolara satın almıştı. Eski Google CEO’su Eric Schmidt, firmasının o dönemdeki odak noktası olarak Microsoft’un Windows Mobile çabalarını engellemek olduğunu aktarmıştı. 2010’lu yılların başında Google hala Microsoft’un mobil dünyada lider olacağından korkmaktaydı. Fakat Android kendini kanıtladı ve Apple’ın iPhone’u haricindeki kalan tüm mobil dünyanın ortak mobil işletim sistemi olmayı başardı.

Gates tam da bu sürecin başlangıcında Microsoft’un başında olduğunu ve bu fırsatı kaçırmaları yüzünden hep üzüldüğünü şöyle aktarmış: “Yazılım dünyasında platformlar, kazananın pazarın tamamına hakim olduğu yerlerdir. Bu yüzden şimdiye kadarki en büyük hatam, Microsoft’un Android olamamasına sebep olan yönetimsel yanlışlarımdır. Android şu anda Apple dışındaki standart telefon platformudur. Microsoft’un bu pazarı elde etmesine normal gözüyle bakılıyordu. Bu pazarda kazanan gerçekten de herşeyi elde etti. Eğer elinizde rakibin yarısı kadar uygulama varsa, başarısız olma yolundasınız demektir. Apple dışında tek bir mobil işletim sistemine yer var, peki bunun değeri nedir? G firması yerine, M şirketinin sahip olması söz konusu olabilecek 400 milyar dolar.”

Her ne kadar Bill Gates bu yenilginin direk sebebi olarak görülmese de, hala zamanında aldığı kararlar için pişmanlık duyuyor gibi görünüyor: “Tüm zamanların en büyük hatalarından birini yapmak benim için şaşırtıcı. Arada bazı antitröst davaları ve başka olaylar oldu. Yine de Windows ve Office gibi ürünlerimiz hala çok güçlü. O yüzden de lider şirketlerden biriyiz. Ama bunu başarabilseydik, bir numaralı lider şirket olurduk.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.