btbilgi

Geçtiğimiz hafta, ABD’nin Florida eyaletindeki Riviera Beach şehri için iyi bir hafta değildi. Şehir yönetimi bilgisayar sistemlerini ele geçiren bilgisayar korsanlarına fidye olarak 600 bin dolar ödedi. Bu da fidye yazılımları kullanan siber suçluların hevesini artıran büyük bir vaka oalrak bilişim tarihine geçmiş oldu.

Siber saldırganlar bir belediye çalışanı e-posta aracılığı ile gelen bir linki tıkladığında operasyona başlamış. Bu bağlantıdan yüklenen yazılım aslında kötü amaçlı bir yazılımmış. Bu şekilde belediyenin bilgisayar altyapısına girmeyi başaran suçlular, sunculardaki kayıtları şifreleyip fidye talep etmişler. Bunun dışında siber suçlular resmi e-posta sistemini, çalışanlara ve satıcılara doğrudan para yatırılmasını sağlayan sistemi ve 911 çağrı merkezi görevlilerinin kullandığı bilgisayarları da devre dışı bırakmayı başarmışlar.

Şehir yönetimi sözcüsü Rose Anne Brown hafta içi yaptığı açıklamada, 35 bin kişinin yaşadığı şehrin çeşitli güvelik uzmanları ile görüştükten sonra fidye ödemeyi kabul ettiğini söylemiş. Her ne kadar para ödendikten sonra hackerların sistemi eski haline getireceğinin garantisi olmasa bile, en azından ödenen paranın sigorta güvencesi altında olduğu bilgisi verilmiş. ABD’nin FBI kurumu web sitesinde bu gibi durumlarda talep edilen fidyenin ödenmesini onaylamadığını söylese de, sözcü danışmanların tavsiyesine gövendiklerini ifade etmiş. FBI ise saldırı hakkında bir yorumda bulunmamış.

Riviera Beach şehir belediyesi hackerların taleplerini karşılamak için oy birliği ile onay vermiş. Siber suçlular fidyeyi Bitcoin olarak istemişler. Bu yöntem hedefli fidye saldırılarında oldukça sık tercih edilen bir teknik olarak biliniyor. Belediye konseyi bu vakadan hemen sonra, şehrin sistemini yeni donanımlar ve güvenlik önlemleri ile yenilemek için 1 milyon dolara yakın para harcama kararını da onaylamış durumda.

ZDNet sitesindeki haberde 2019’un Mart ayında ABD’nin Georgia eyaletindeki Jackson County şehrinin de benzer bir saldırı ile karşı karşıya kalmış olduğu hatırlatılmakta. Bu fidye saldırısı sonucunda da hackerlara toplamda 400 bin dolarlık bir fidyenin öndendiği aktarılıyor. Bu türden saldırılar arasında en yüksek rakamın ise, Güney Koreli web barındırma servisi Nayana tarafından 2017’nin Haziran ayında ödendiği bilinmekte. Nayana şifrelenmiş dosyalarını ve bilgisayarlarını kurtarabilmek için siber suçlulara 1,14 milyon dolar ödemişti.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.