btbilgi

Yayın hayatına yeni başlayan Digital Report dergisi, ilk sayısında 23 Haziran’da tekrarı gerçekleştirilecek İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı Seçimleri ile yakından ilgili bir konuyu ele almış. Elektronik seçim konusunu işleyen dergi, araştırma kuruluşu Poltio tarafından yapılmış bir araştırmanın sonuçlarını yayımlamış durumda.

Elektronik seçimler şimdiye kadar optik oy tarama, doğrudan kayıt yapan elektronik oy makineleri ve bilgisayar üzerinden olmak üzere üç farklı yöntemle gerçekleştirilmiş. Elektronik sandıkların ilk örneklerinden birisi 1982’de Hindistan’da kurulmuş. Tamamen elektronik yapıya geçiş ise 2000’lerin başında mümkün olmuş. Estonya’nın bölgesel düzeyde başlayarak 15 yıldır elektronik seçim gerçekleştirdiği aktarılmakta. Günümüzde ise tüm ülkede ve tamamen internet üzerinden yapılıyor.

Almanya, Belçika, Hollanda ve İrlanda elektronik seçimleri denemiş ama saydam ve güvenli bulmadığı için iptal etmişler. Elektronik seçimler hakkında siber güvenlik uzmanlarının genelde olumsuz konuştuğu bilgisi de aktarılmış. Örnek olarak da, ABD’nin oy makinelerinin 2 dakika içerisinde, sıradan bir dolmakalemle hack’lenebildiğini gösteren bir video verilmekte. İsviçre ise elektronik oy sisteminin güvenliğini test etmek için herkese açık bir hack yarışması düzenlemiş. Sonuçta hacker’ların kısa sürede bulduğu tehlikeli güvenlik açıkları sebebiyle elektronik seçim sistemini süresiz olarak devreden çıkarmış.

Türkiye’de yapılan araştırma ise elektronik seçim ile ilgili bizim görüşlerimizi yansıtıyor. Türkiye’nin 55 ilinden 18-55 yaş arası katılımcıların fikirlerinin toplandığı araştırmanın sonucuna göre, seçmenlerin yaklaşık yarısı fikre sıcak bakıyor. “Siyasi seçimlerin online ortamda yapılmasını nasıl değerlendirirsiniz” sorusuna erkek katılımcıların yüzde 51’i olumlu yanıt vermiş. Kadın katılımcılarda ise oran yüzde 37 civarında. Olumsuz yaklaşanların oranları erkeklerde yüzde 29 ve kadınlarda yüzde 36 olarak rapor edilmiş.

Dijital seçimin en olumlu yanı olarak, yüzde 48 ile masrafların düşmesi belirtilmiş. Bir diğer olumlu yanı ise, yüzde 14 ile daha güvenilir sonuçlar oluşacağı olarak akrarılmakta. Katılımcıların elektronik seçimde gördüğü sakıncaların başında ise, yüzde 62 ile sonuçların müdahaleye açık olması geliyor. Ev rahatlığında oy verme fırsatı en çok 46-55 yaş arasındaki katılımcıları memnun ederken, katılımın artacağına inananların oranı yüzde 47 olarak saptanmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.