btbilgi

Tesla ve SpaceX firmalarının kurucusu girişimci işadamı Elon Musk, insanlığın geleceği ile ilgili yeni bir tahminde bulundu. 2017 yılında insanlığın nüfus artışı ile ilgili bir tahmin yapan Musk, o zaman da konuya dikkat çekmeyi başarmıştı. New Scientist dergisinin “nüfus bombası” temalı makalesine bir cevap olarak Twitter’da mesaj atarak bir “demografik çöküş” fikrini ortaya koymuştu: “Dünya nüfusu çöküşe doğru ilerliyor ama çok az kişi bunu önemsiyor gibi görünüyor.”

Musk’ın önceden belirttiği “nüfus bombası”, giderek artan küresel nüfusun dünya genelinde azalan doğum oranlarıyla çarpışması sonucunda yakın gelecekte patlayabilir. Konuyla ilgili bilgi veren Business Insider, Elon Musk’un insan nüfusundaki dünya çapında olabilecek çöküş hakkında en kötü etkileri 2050 yılına kadar görmeye başlayacağımızı söylediğini aktarıyor. Musk Cuma günü Twtter’da paylaştığı mesajda küresel nüfusla ilgili demografiklere sırtını dayamış durumda.

Daha sonra yolladığı bir başka Twitte ise “Evet, yaşa göre sınıflandırılan demografikler ters bir piramit gibi görünecek. Yukarıda daha fazla yaşlı ve aşağıda daha fazla genç göreceğiz” mesajını atmış.

Haberde ‘World of Engineering’ (Mühendislik Dünyası) adındaki yayının dünya nüfusu ile ilgili projeksiyonları ifade edilmekte. Buna göre 1950’de insan nüfusunun tahminen 2 milyar 556 milyon civarında olduğu ifade belirtilmekte. Günümüzde nüfusun 7 milyar 712 milyondan fazla olduğu aktarılmakta. Yapılan hesaplara göre 2050 yılında ise küresel nüfus 9 milyar 346 milyonun üzerine çıkmış olabilir öngörüsü söz konusu. Elon Musk bu öngörülere cevap olarak 2050’de asıl sorunun aşırı nüfus değil, aşırı yaşlanma ve genç nüfusun azalması sonucu yaşanması mümkün olabilecek “nüfus çökmesi” olacağını savunuyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.