btbilgi

Bilgisayarın yavaş çalışması ya da zayıf performans göstermesi, PC kullanıcıları arasında yaygın şikayetlerden biri. Bu tarz sorunları çözmek için piyasada birçok uygulama bulunmakta. Fakat kullanıcıların günümüzde internetle ilgili her konuda olduğu gibi, program seçmede de dikkatli olması gerekiyor. Çünkü işini doğru ve düzgün yapan sistem temizleme programlarının yanı sıra, dolandırıcılar tarafından geliştirilen sahte temizleyiciler de var.

Sahte sistem temizleyici programların reklamları kullanıcıları kandırarak, bilgisayar hafızasının aşırı yüklenmesi gibi kritik bir tehlike altında olduğuna inandırmaya çalışıyorlar. Bu uyarı mesajlarına inanan kullanıcılara acilen sistem temizlemesi önerileri yapılıyor. Siber suçlular genelde bu hizmeti belirli bir ödeme karşılığında sunmayı teklif ediyorlar. Bu da hizmeti resmi ve yasal gibi göstermeye yarıyor.

Kaspersky’nin verdiği bilgiye göre kullanıcı iznini ve ödemeyi alan dolandırıcılar, bilgisayarı temizleyeceğini iddia eden programı kurbanın bilgisayarına kuruyor. Tahmin edileceği gibi bu program hiçbir işe yaramıyor. Kötü senaryoda ise bilgisayarı sinir bozucu bir istenmeyen reklam dalgasına maruz bırakan yasadışı reklam yazılımlarını yüklüyor. Siber suçluların ayrıca bu sahte sistem temizleme programını, Truva atları ya da fidye yazılımları gibi kötü amaçlı yazılımları indirmek veya gizlemek için giderek daha fazla kullanmaya başladığı bilgisi de veriliyor.

2019’un ilk yarısında sahte temizleme programlarıyla yapılan saldırılardan en çok etkilenen ülkeler, tehdidin coğrafi olarak ne kadar geniş bir alana yayıldığını gösteriyor. Listenin başında kullanıcılarının yüzde 12’si etkilenen Japonya var. Onu sırası ile Almanya (yüzde 10), Rusya (yüzde 10), İtalya (yüzde 10) ve Brezilya (yüzde 10) takip ediyor.

Kaspersky güvenlik araştırmacısı Artemiy Ovchinnikov konuyla ilgili şu açıklamayı yapmakta: “Sahte temizleyici fenomeninin son birkaç yılda nasıl büyüdüğünü izliyoruz. Bu gerçekten ilginç bir tehdit. Bir yandan, gördüğümüz birçok örnek, daha geniş bir alana yayılıp daha tehlikeli hale gelerek basit bir ‘sahtekarlıktan’ çıkıyor ve tamamen işlevsel, tehlikeli bir kötü amaçlı yazılıma dönüşüyor. Diğer yandan, o kadar yaygınlar ve o kadar masumane görünüyorlar ki, kullanıcıları ekran engelleyicilerle veya başka çirkin kötü amaçlı yazılımlarla korkutup kandırarak bir hizmet karşılığında para ödemeye ikna etmek, onlar için çok daha kolay. Ancak her iki yol da aynı şekilde kullanıcıların para kaybetmesiyle sonlanıyor.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.