btbilgi

Eviation firmasının ismini ilk olarak 2017 yılında duymuştuk. Elektrikli uçaklar olur mu, olmaz mı diye tartışılan bir ortamda, bu firma çıkıp “Dünyanın ilk elektrikli ticari yolcu uçağını biz piyasaya süreceğiz” demişlerdi. Uçağın adı bile hazır: Eviation Alice. O zamandan bu zamana uçağı geliştirip testlerini yapmaya başlayan İsrailli uçak üreticisi, bu hafta Paris Hava Şovu’nda Alice’i herkese tanıttı.

Elektrikli otomobiller gezegeni değiştirmek için tam güçle gelirken, hava yolculuklarında devrim biraz daha geriden geliyor. Halen en büyük havacılık ve teknoloji şirketleri elektrikli uçaklarla ilgileniyorlar. Fakat hem elektrikli motorlar hem de batarya teknolojileri bu firmaları memnun etmek için yeterli bir noktada değil. Tabi ki bu durum Eviation’ı durdurmamış. Firmanın verdiği bilgiye göre Alice dokuz yolcu taşıyacak, tek bir şarjla 1.000 kilometre menzile sahip olacak, 3 bin metre yükselikte saatte 440 kilometerden hızlı uçacak. Uçak bu performansı devasa lityum-iyon bataryalar ile, kanat uçlarında ve arka gövdede bulunan üç pervane sayesinde gerçekleştirecek.

Eviation Alice öncelikle yukarıda belirtilen özelliklere sahip ilk modeli pazara sunmayı planlıyor. Daha sonra da 1.187 kilometrelik menzile ve özel bir alüminyum batarya setine sahip ikinci gelişmiş model hazırlanacak. Firma ikinci modelin Ar-Ge çalışmalarını yapadursun, ilk model bölgesel ABD havayolu şirketi CapeAir’den önsipariş almış bile. Eviation sipariş adetinin çift haneli rakamlarda olduğunu söylemeyi de ihmal etmiyor. Kısa mesafeli uçuşlarda kullanılacak olan ilk Alice modelinin 2022 yılına kadar hizmete başlaması hedeflenmekte.

Elektrik uçaklarında uzun mesafeli uçuşlar yakın gelecekte pek mümkün gözükmüyor. Her ne kadar uçağı kaldıracak elektrikli motorlar mevcut olsa da, şu andaki lityum-iyon pil teknolojisi ancak kısa mesafe uçuşlarına izin verecek seviyede. Fakat bu bile ticari kısa mesafe havacılık sektörünü baştan aşağıya değiştirebilecek potansiyele sahip denilmekte. Havacılık endüstrisi dünya üzerindeki tüm karbon emisyonları salınımının yüzde 2 kadarını tek başına oluşturmakta. Tatil endüstrisinin tamamı göz önüne alındığında etki doğal olarak çok daha büyüyor. Elektrikli uçakların bunu baştan aşağıya değiştireceğini söylemek pek zor değil.

Eviation ‘dünyanın ilk elektrikli ticari yolcu uçağını’ piyasaya sürmeye hazırlanırken, rakipleri de geride durmuyor. Telegraph’ın verdiği bilgiye göre dünya çapında bu alanda çalışmakta olan 170 elektrikli uçak üreticisi var. Sadece Nisan 2018’den bu yana 50 yeni firma bu işe girişmiş durumda. Bakalım ipi hangisi göğüsleyecek?

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.