btbilgi

Kriptopara birimlerinin ana teknolojisi olan blokzinciri, birçok alanda kullanım potansiyeli ile büyük bir umut vaat etmekte. Her ne kadar kullanıcılar Bitcoin ve benzeri kriptoparaların ardında yatan teknolojiyi tam olarak anlamasa da, başta BT olmak üzere farklı sektörlerden firmalar blokzincirine yatırımlara devam ediyor. Ama henüz herşey güllük gülistanlık değil. MIT’den (Massachusetts Institute of Technology) gelen yeni bir araştırma raporu, 2011’den 2018’e kadar saptanmış 72 adet blokzinciri sistemi güvenlik ihlali vakasını inceliyor.

Rapora göre tüm bu güvenlik ihlalleri toplamda 1 milyar dolardan fazla zarara sebep olmuş durumda. Raporla ilgili bilgi veren MIT profesörü Stuart Madnick, bazı siber saldırıların halka açıklanmadığını da hatırlatmakta. Yani gerçekte bahsedilen zarar çok daha yüksek olabilir denilmekte. Bildirilen son sekiz yılda ihlallerin şirketlere 12 bin dolar ila yüzbinlerce dolar arasında maliyeti olması rapordaki en dikkat çekici noktalardan.

Madnick şu açıklamayı yapıyor: “Her ne kadar blokzinciri sistemi şifreleme ve güvenlik alanındaki en son gelişmeleri temsil ediyor olsa da, başka teknolojilerle benzer şekilde savunmasız noktaları bulunmakta. Bir yandan da blokzincirine özgü yeni güvenlik açıklarına sahip.”

Blokzincirinin belkemiği olan ‘dağıtık defter’ (distributed ledger) teknolojisinin savunucuları şeffaflığı, dağıtılmış onay mekanizmasını ve anonimliği ön plana çıkartmakta. Yine de ardı ardına gelen bazı haberler, blokzincirinin zannedildiği kadar ‘kırılmaz’ olmadığına işaret etmekte. Wall Street Journal makalesinde, blokzinciri teknolojisinin en büyük düşmanının bu yanlış anlama olabileceğinden bahsedilmekte.

Şeffaflık kısmındaki açık şöyle tanımlanıyor: Blokzincirinin defterleri ve yazılım koduna birçok sunucuya aynı anda kopyalanıyor ve birçok kişi tarafından görüntülenebiliyor. Bu da kötü niyetli kişilerin bile erişimi ve incelemesi anlamına gelebilmekte. Merkezi yapıda olmadığı için, sistemin bir açma veya kapatma düğmesi yok. Yani istenmeyen kişiler bir kez sistemi kontrol etmeye başlarsa, onları durdurmak kolay olmayacaktır.

Blokzinciri hesaplarının anahtarları uzun sayılardan oluşmakta ve anonimlik sağlamakta. Her ne kadar bu anahtarları geleneksel yöntemlerle tespit edip giriş yapmak mümkün olmasa bile, bu durum kullanıcılar için zorlukla çıkartabiliyor. Eğer bir kez hesap anahtarını kaybederse, bir kullanıcının tekrar esabına ulaşabilmesi için yedek bir yöntem bulunmmakta. Yani anahtarı kaybederseniz, hesabınızdaki tüm parayı da kaybedersiniz. PC Mag bu noktada bir kriptopara dönüşüm sitesinin sahibinin ölümü üzerine, yakınları dahil kimsenin hesaplarındaki 180 milyon doları geçen kriptoparalara ulaşamaması örneğini veriyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.