btbilgi

Her sene bir öncekine göre daha fazla veri üretiyoruz. Geçen 10 yılda üretilen veri miktarı o kadar fazla ki, 2025’e gelindiğinde her yıl 175 zetabyte’tan fazla veri oluşturacağımız öngörülmekte. IDC’nin 2018’deki veri analizi raporuna göre bu durum 2018’de oluşturulan verinin 3’te 2 fazlası anlamına geliyor. Bu verinin çok ciddi bir kısmı kurumlara ait. Şirketlerin tüm değerli verileri de yönetilmeye ve korunmaya ihtiyaç duyuyor. Doğru veri yönetimi uygulamalarını gerçekleştiremeyen, müşterilerinin verilerini koruyamayan şirketlerin yıllık kaybı 20 milyon dolara kadar ulaşabiliyor.

Bu devasa rakamı saptayan, Veeam’ın ‘2019 Bulut Veri Yönetimi Raporu’ (2019 Cloud Data Management Report). Küresel yedekleme çözümleri sağlayan Veeam, teknoloji sektörü araştırma iş ortağı Vanson Bourne ile birlikte 13 ülkeden 1.575 CXO ile bir çalışma gerçekleştirmiş. ABD, Almanya, Avustralya, Brezilya, Çin, Fransa, Hollanda, İngiltere, İtalya, Japonya, Meksika, Orta Doğu ve Rusya’dan üst seviye yöneticilerin katıldığı araştırmanın sonuçları kurumların veri yönetimi sorunları ile mücadele etmek için harekete geçtiğini gösteriyor.

Rapora göre kurumların yüzde 73’ü, veri ve hizmetlere kesintisiz erişimi talep eden kullanıcıların tüm isteklerini karşılamakta zorlanmakta. Fakat işletmelerin yalnızca yüzde 37’si sahip oldukları yedekleme çözümleri konusunda şüphe duymuyor. Sonuçta her sene birden fazla devasa kişisel veri sızıntısı vakasına şahit oluyoruz. Sadece sızıntılar da değil, çalışanların ihmalleri de söz konusu. Sızıntı, ihmal veya teknik problemlerin şirketler üzerinde ciro, üretkenlik ve müşteri güveni kaybı bazında milyonlarca dolar zarara yol açması, herkes için yıkıcı etki anlamına geliyor.

Veri yönetimi sorunları yılda 20 milyon dolar zarar demek
Kaynak: Veeam 2019 Cloud Data Management Report

Katılımcıların dörtte üçüne yakını (yüzde 72) işlerinde başarılı olmalarını sağlayacak hibrit bulut becerilerinden faydalanmak ve verilerinden daha fazla değer elde etmek niyetinde. Bunun dışında şirtketlerin Büyük Veri, Yapay Zeka (AI) ve Nesnelerin İnterneti (IoT) gibi dönüşümsel teknolojilere 2019’da ortalama 41 milyon dolarlık bir yatırım yapacağı ortaya çıkartılmış. Araştırmaya katılanların yarıya yakını bu yatırımlardan faydalanmak için veri korumanın kaçınılmaz olduğunu kabul etmiş.

Dünyanın en büyük ekonomileri dijital inovasyondaki yatırımlar konusunda ciddi çalışmalar yapıyorlar. Japon işletmelerin yüzde 41’i ve Brezilyalı işletmelerin yüzde 48’i veri yönetimlerini olgun olarak nitelerken, bu oran Fransa ve Almanya’da yüzde 25’in biraz üstünde, İngiltere’deyse sadece yüzde 11. Japon ve Brezilyalı kurumlar gelecek 12 ayda Akıllı Veri Yönetimi’ne sırasıyla ortalama 105 milyon dolar ve 73 milyon dolar yatırım yapma niyetindeler. Bu oranın İngiltere (14 milyon dolar), Çin (17 milyon dolar) ve ABD’nin (38 milyon dolar) ortalama kurumsal yatırımları ile karşılaştırıldığında yüksek olduğuna raporda dikkat çekilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.