btbilgi

Yapay zeka teknolojileri şu anda üzerine en çok konuşulan trend konulardan biri. Fakat günümüzle kalmayacak, yakın ve uzak geleceğin de en önemli teknolojik konularından biri olacak. Yapay zeka ile ilgili en yeni araştırmalardan biri Microsoft ile uluslararası denetim ve danışmanlık şirketi EY’nin (Ernst & Young) ortaklığında geliyor.

“Artificial Intelligence in Middle East and Africa” başlıklı rapor, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi’nde yapay zekanın nerede, neden ve nasıl kullanıldığını, şirketlerinin yapay zeka stratejilerini, yapay zekanın şirketlere ve ülkelere sunduğu katkıları ortaya koymakta. Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 5 ülkede faaliyet gösteren 100’den fazla şirket yöneticileriyle yapılan görüşmeler sonucunda, ülkemiz yapay zeka olgunluğu bakımından bölgenin lider ülkesi olarak öne çıkmakta.

Rapordan Türkiye ile ilgili en çok dikkat çeken bilgiler aşağıdaki gibi:

  • Türkiye’deki şirketlerin yüzde 80’i yapay zeka stratejilerini doğrudan üst düzey yönetimde ele almakta.
  • Şirketlerin yüzde 25’i yapay zekayı stratejik dijital öncelikleri arasında görüyor.
  • Yüzde 60’ı ana faaliyetleri için yapay zekanın önemini kabul ediyor.
  • Katılımcıların yüzde 15’i yapay zeka olgunluğu açısından kendilerini gelişmiş olarak değerlendirmekte.

Bu oranların, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi’nden çalışmaya katılan başka ülkelerin ortalamalarından daha yüksek olduğu raporda aktarılmakta. Raporda Türk şirketlerin yapay zekanın gündemini hem teknolojik gereklilik, hem de iş süreçlerini iyileştirme perspektifinden yönettiği belirtilmiş. Orta Doğu ve Afrika Bölgesi’nde bu anlayışı benimseyen şirketlerin oranları yüzde 43, Türkiye’de ise bu oran yüzde 55 seviyesinde saptanmış.

Türkiye’de yapay zeka en çok tahminleme, otomasyon, iç görü oluşturma, hizmetlerin kişiselleştirilmesi ve önlem alma yeteneklerine sahip olmak için kullanılıyor. Kullanım yoğunluğuna göre, şirketler en çok makine öğrenme tekniklerinden faydalanmakta. Makine öğenmeden faydalanma oranı Orta Doğu ve Afrika Bölgesi’nde yüzde 61 iken, Türkiye’de yüzde 85 civarında. Operasyonlarına yapay zekayı entegre eden Türkiye’deki şirketlerin yüzde 80’i etkili faydalar bekliyor. Yapay zekanın sunduğu faydaların başında operasyonların optimizasyonu, ürün ve hizmetlerin dijital dönüşümü, çalışanların güçlenmesi ve müşterilere daha yakın olmak gelmekte.

Yapay zekadan en yüksek faydayı görmeyi bekleyen sektörlerin başında Bilgi ve İletişim Teknolojileri, Medya ve Finansal Hizmetler geliyor. Diğer yüksek fayda bekleyen sektörler arasında Sağlık, Üretim ve Kaynaklar, Profesyonel Hizmetler, Perakende, Altyapı ve Taşımacılık da var. Yapay zekadan en çok faydalanacağı öngörülen teknolojiler ise akıllı robotlar, derin öğrenme, metin analizi, görsel ajanlar, doğal dil işleme, konuşma algılama, biyometri ve bilgisayar görüşü.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.