btbilgi

5G ağları bu sene devreye girmeye başladı. 5G’yi destekleyen cihazlar da bu sene içinde pazarda olacak. Telekom firmaları, teknoloji şirketleri ve tüketiciler heyecanla bu yeni iletişim devrimini beklemekte. Bu süreçte birçok kaynaktan tonla bilgi akıyor, peki ne kadarı doğru ne kadarı yanlış? Ericsson ConsumerLab’in son araştırması 5G teknolojileri hakkında endüstride doğru bilinen yanlışları ortaya koymuş. Rapor ayrıca iletişim hizmet sağlayıcılarının sahip olabileceği olanakları da genel hatlarıyla ele alıyor.

‘5G Tüketici Potansiyeli’ (5G Consumer Potential) raporu 22 farklı ülkede, 15-69 yaşları arasındaki akıllı telefon kullanıcıları ile yapılan 35 bin görüşmeyi baz almakta. Katılımcıların görüşlerinin neredeyse 1 milyar insanı temsil etmekte olduğu özellikle not düşülmüş. Şu ana kadarki en geniş kapsamlı tüketici beklenti çalışmalarından biri olarak lanse edilen raporda 5G’nin tüketicilere yarar sağlama potansiyeline bakılmış. İşte 5G teknolojileri ile ilgili en yaygın dört endüstri efsanesi:

  • 5G teknolojileri tüketicilere kısa vadeli faydalar sunmuyor.
  • 5G için gerçek bir kullanım senaryosu yok ve 5G’de bir ücret farkı olmayacak.
  • Akıllı telefonlar 5G için “tek çözüm” olacak: beşinci nesil hizmet sunmanın tek ve sihirli çözümü.
  • Mevcut kullanım miktarı gelecekteki 5G talebini öngörmek için kullanılabilir.

Raporda mega kentlerde yaşayan 10 akıllı telefon kullanıcısından altısının, kalabalık alanlarda yaşadığı ağ sorunlarıyla ilgili 5G’den mucizevi bir çözüm beklemekte olduğu aktarılmış. Katılımcılar ayrıca 5G’nin piyasaya sürülmesiyle daha fazla ev genişbant internet seçeneğinin olacağını düşünüyorlar.

Tüketicilerin 5G için ek bir ücret ödemeye olmadıklarına dair genel bir kanı yaygın denilmekte. Fakat akıllı telefon kullanıcıları beşinci nesil hizmetler için yüzde 20 ek ücret ödemeye hazır olduklarını söylüyorlar. 5G’ye ilk geçeceklerin yarısı ise yüzde 32 daha fazla ücret ödeyebileceğini ifade etmiş. 5G teknolojileri için ek ücret ödemeye istekli olan her 10 kişiden dördü, sürekli olarak alabilecekleri yüksek bir internet hızına ek olarak yeni kullanım durumları, yeni ödeme metodları ve güvenli bir 5G ağı beklentisi içerisinde.

Mevcut 4G kullanım seviyesinin, gelecekteki kullanım durumlarının göstergesi olmadığı da ortaya çıkartılmış. 5G ağları yüzünden video tüketiminin artacağı öngörülmekte. Tüketiciler 5G ile daha yüksek çözünürlükte video akışı, Artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR) gibi eğlence seçeneklerini de kullanmayı bekliyorlar. Bir saatlik AR gözlük ve VR başlık kullanımı hesaba katıldığında, mobil cihazlarda haftalık olarak üç saatlik ek bir video içeriğinin izlenmesi söz konusu denilmekte. 2025 yılında her beş akıllı telefon kullanıcısından birinin, 5G cihazlarındaki veri kullanımının ayda 200 GB’ı aşabileceğini tahmini de raporda verilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.