btbilgi

Elon Musk elektrikli otomobil markası Tesla’nın ilk pickup kamyonet modelini duyuralı epey oldu. Tüm kulaklar merakla aracın gerçek tanıtım etkinliğini beklerken, hiç tahmin edilmeyen bir yerden bir Tesla pickup araç çıktı. Bu araç resmi bir şey değil, çünkü kendi YouTube kanalı olan ünlü bir mühendis tarafından inşa edilen çok özel bir araba. Adı Truckla ve onu akıl eden kişi de ‘çılgın mucit’ olarak da bilinen Simone Giertz.

Giertz tuhaf buluşlar ve garip robotlar üreten bir kişi. Belki kendisini YouTube’da epeyce izlenen robotik çalar saat icatı ile biliyor olabilirsiniz. Kullanıcısını epey şiddetli biçimde uyandırmayı hedefleyen bu robot kollu sıradışı çalar saatin tasarımcısı olan Giertz, aslında epey zamandır elektrikli bir kamyonet istiyormuş. Özelde de bir Tesla elektrikli kamyonet istiyormuş. Ama tabi herkes gibi aracın piyasaya çıkmasını beklemesi gerekiyor. Bunu beceremeyen Giertz, sonunda kendi Tesla kamyonetini yapmaya karar vermiş.

Öncelikle bir Model 3 elektrikli araba satın almış. Bir grup diğer mucit, mühendis ve tasarımcının yardımıyla işe koyulmuş. Bu aracın hayatı boyunca satın aldığı ilk araba olduğunu düşününce, onu kesmeye başladığında insanın içi bir tuhaf oluyor. Nihayetinde epeyce uğraşmışlar ve ortaya Truckla çıkmış. Kamyonete dönüştürmek için neden bir Model X veya Model S almadığını merak edenler olabilir. Genç mucit buna cevap olarak Model 3’ün alüminyum gövdesinin kesme biçme ve değiştirmeye daha uygun olması ile cevap vermekte.

Giertz ve ekibi aracın arkasını kesmişler, destek çubukları monte etmişler ve arka kasa için eski Ford ve Chevy kamyonetlerden parçalar kullanmışlar. Başlarına gelen en büyük sorunlardan biri, Tesla arabalarının ileri teknoloji ürünü birer bağlantılı araç olması. Aracın gövde bütünlüğünü bozunca, aracın bilgisayarı birtakım hatalar vermeye başlamış. Bunları da halledince Truckla tamamlanmış. Giertz hala üzerinde yapılacak ince işler olduğunu söylemekte. Fakat bu işler Truckla için sahte bir reklam filmi çekmelerine de engel olmamış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.