btbilgi

Restoranlar için bulaşıkçı pozisyonunu doldurmak genelde sıkıntılı bir iş. Çalışanlara az para ödenir ve pek de takdir almazlar. Neyse ki bulaşık makineleri var ki bu sıkıcı ama zorunlu iş biraz kolaylaşıyor. Yakın gelecekte daha da kolaylaşacak anlaşılan. O kadar ki, bulaşık işleri için insanlara bile gerek kalmayabilir. Bunu hayal eden firma Dishcraft, ticari mutfaklarda oluşan büyük miktardaki kirli bulaşığı kolayca halledebielcek bir robot tasarlamış.

Dishcraft’ın bulaşık makinesi robotu, bulaşık yıkama sürecinde insan faktörünü minimma indirmek için planlanmış. Makinenin kendisi standart bir mutfak dolabını andırmakta. Kirli tabaklar önce belli miktardaki diziler halinde toplanıyor. İstiflenen tabaklar özel bir taşıyıcı ile makineye yükleniyor. Makine her tabağı yığından teker teker alıp, temizleme bölmesine yerleştiriyor. Dönen mekanizma alınan tabakları ters çevirip, yüzeyini saniyeler içinde yıkıyor. Yıkama işlemi sırasında basınçlı soğuk su ve fırçalar kullanılmakta.

Makinenin yıkama bölmesindeki yapay zeka destekli kamera yıkanan her tabağı gözden geçiriyor. Eğer yıkama başarılı olmadıysa ve ekstra temizlik gerekiyorsa, işlem tekrarlanıyor. İşlem tamamlanıp onay verilince de bir robot kol temiz tabağı alıp raf konteynerine yerleştiriyor. İnsan görevlinin tek yapması gerken şey, makineden çıkan temiz tabakları alıp mutfaktaki yerine koymak.

Dishcraft yenilikçi makinesini sadece müşterilere satmaya da çalışmıyor. Firma tabak temizliği servisi de vermekte. Yani robotu satın alıp (veya kiralayıp) restoranın mutfağına koymaktansa, Dishcraft’ın tabakları alıp götürdüğü ve temizleyip geri getirdiği servisten de faydalanmak mümkün. Firma henüz sunmayı planladığı çözümler için fiyatlandırma vermemiş. Fakat fiyatların evler için değil, ticari kurumlar için daha uygun olacağını tahmin etmek herhalde doğru olur.

The Spoon sitesi ise sistemin o kadar da mükemmel olmadığına dikkat çekiyor. Dishcraft’ın bulaşık robotu henüz sadece tabakları yıkayabilecek biçimde tasarlanmış. Yani bardak ve tencereler için hala geleneksel yöntemleri kullanmamız gerekecek. Ayrıca makine tabakları yalnızca yıkıyor, ekstra bir hijyen katmanı da henüz söz konusu değil. Yine de süreçte sadece su kullanması ve kimyasal yıkayıcı maddelere başvurulmaması büyük bir artı. Bu türden robotları mutfaklarda giderek daha fazla görmeye başlıyoruz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.