btbilgi

Sosyal medya platformları günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş durumda. Facebook, Instagram ve Twitter gibi araçları kullanan kişilerin sayısı her geçen gün artıyor. Bu platformlar ne yazık ki beraberlerine birçok güvenlik problemini de getirmekte. Tüm hayatımızı kendi ellerimizle ifşa etmemizin dışında, birçok kişisel verimizi toplayan firmaların yetersiz siber güvenlik önlemleri, bilgilerimizi kötü niyetli kişilere açıyor. İşte burada size bir soru: Eğer hayatınız boyunca veri güvenliği sağlanacak olsa, sosyal medyadan vazgeçebilir miydiniz?

Kaspersky en yeni raporunda bu konuyu ele almış. ‘Dijital gizliliğin gerçek değeri: Tüketiciler kendilerini hafife mi alıyor?’ başlıklı güvenlik raporu, veri gizliliğine karşı sosyal medya bağımlılğının gücünden bahsetmekte. Rapor kişisel bilgilerinin tüketiciler için nasıl ve neden çok değerli hale geldiğini ana hatlarıyla ortaya koyuyor.

Rapora göre cep telefonu kullananların sayısı her sene yüzde 2 oranında artmakta. 2020 yılında mobil bankacılık uygulamalarını kullananların sayısı 2 milyar kişiye çıkacak. Bu kadar geniş bir pazarda kullanıcılara sağlam bir kişisel veri güvenliği sağlanması herşeyden önce gelmeli. Fakat her ay yaşanan ihlaller kullanıcıları korkutuyor. Dijital gizliliğin korunmasıyla ilgili korkular, tüketicileri kişisel bilgilerinin internette kullanılması ve yayılması konusunda daha kaygılı hale getirmekte.

Raporda Türk tüketicilerin bu konudaki görüşleri de ele alınmış. Buna göre Türkiye’de insanların yüzde 88’i en az bir soyal medya servisi kullanmakta. Fakat çalışmaya katılanlar arasında on kişiden dördü (yüzde 41), hayatları boyunca verilerinin gizli kalmasını garanti altına almak için sosyal medya hesaplarından vazgeçmeye razı olduğunu belirtmekte. Her on kişiden ikisi (yüzde 17) artık hangi ünlüye benzediği ya da en sevdiği yemeğin ne olduğu hakkındaki eğlenceli online testlere katılmak için kişisel bilgilerini vermeyeceğini söylemiş. Yüzde 44 kadarı ise bundan böyle farklı web sitelerine ve hizmetlere rahatlıkla giriş yapmak için sosyal oturum açma bilgilerini kullanmayacak.

Bunların hepsinden daha da ilginç olanı ise şu: Türkiye’de beş kişiden biri (yüzde 20) geri kalan hayatı boyunca veri güvenliği sağlanması durumunda, cep telefonlarına tamamen veda etmeye hazır. Bu da tüketicilerin aslında ne kadar endişeli olduğunu göstren bir işaret denilebilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.