btbilgi

Şirketlerin teknik bölümleri, artık çok genişlemiş ve büyümüş altyapılarını takip etmekte zorlanmaya başlamakta. BT departmanları yaşanan sorunlara tepki vermek için çok fazla zaman harcıyor ve bu da genelde müşteri deneyimine olumsuz şekilde yansıyor. BT altyapısının devamlı izlenmesi ve olası sorunların daha meydana gelmeden saptanması ise zorlu bir süreç. Bütünleşik iş sürekliliği çözümleri firması Clonera, BT altyapısı izlemenin neden gerekli olduğuna dair şu bilgileri vermiş:

Veriye dayalı karar verme

Teknolojiler ve işin gerektirdiği ihtiyaçlar devamlı dönüşüyor. Şirketlerin BT departmanları bazen ne yapmaları gerektiğine emin bile olamıyorlar. CIOlar BT altyapısını izleyerek sistemlerin performansını karşılaştırma olanağına sahip olabilirler. Böylece edindikleri veriler ile önemli kararlar almak kolaylaşabilir. Şirketin BT ortamını izlemek, sistemleri proaktif olarak yönetme fırsatı veriyor.

Erken teşhis imkanı

BT sistemlerinin takibi ve gerçek zamanlı analizi, yaşanabilecek büyük aksaklıkları engelleme şansını da yükseltmekte. Yaşanılan arızaları ve altyapıların düzenli sağlık kontrollerini izlemek, şirket sistemindeki herhangi bir tutarsızlığı tanımlayabilme anlamına geliyor. Ağları izlemek olabilecek tıkanıklıkların son kullanıcıları etkilemeden önce algılanmasını ve çözülmesini sağlamakta. Bu da BT departmanı için daha az yük ve stres demek.

Performansta artış

BT altyapısının izlemesi mevcut performansın ölçülmesini sağlamakta. Ama bununla kalmayıp, iyileştirmenin gerektiği alanların araştırılarak belirlenmesi konusunda da destek vermekte. Bu sayede sistemlerin gerektiği gibi çalışmasını sağlamak için altyapıya ince ayar yapmak mümkün. Diğer faydaları arasında BT ekiplerinin ağın nasıl çalıştığını ve sistemlerin birbirleriyle nasıl etkileşime girdiğini anlamalarına yardımcı olmak da var.

Planlama ve bütçelemede kolaylık

BT varlıklarında izlemeyi gerektiren yaşam döngüleri mevcut. Bu varlıkların performansı zaman içinde değişebilmekte ve buna bağlı olarak şirketlerin stratejilerinin de değişmesi gerekmekte. Varlıkların devam eden performanslarını izlemek, planlama ve bütçelerin hazırlanması noktasında öngörüler vermesi açısından önemli bulunmakta.

İş kayıplarında azalma

BT sistemleri oluşan sorunlar sonucunda kapalı kalınca hem son kullanıcı deneyimi, hem de şirketin verimliliği olumsuz etkilenmekte. Bu da şirketin tüm stratejilerine olumsuz etki yapmakta. BT altyapılarının sağlığını izlemek, şirketlerde meydana gelen bozulmalara yol açan eğilimleri tanımlamaya yardımcı oluyor. Oluşan şablonları saptayabilmek, şirketlerin uzun vadede kesinti ve kayıplarını önleyebilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.