btbilgi

ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşı iki ülke dışında başka ülkeleri de etkileyecek gibi görünüyor. Bu etkinin olumlu mu olumsuz mu olacağını ise zaman gösterecek. Fakat Çin’de uzun süredir operasyonları olan bazı büyük ABD kökenli şirketler şimdiden radikal planlar yapmaya başladılar bile. Bunlara en iyi örnek olarak da Apple gösterilebilir. Uzun yıllar boyunca neredeyse yalnızca Çin’de cihaz üretimi ve montajı yaptıran firma, şimdi kendine alternatifler aramaya başlamış.

ABD hükümetinin Çin kökenli ihracatlardaki sınırlamalarına takılmak istemeyen Apple, ülkedeki cihaz üretimini bir şekilde başka yere taşımayı planlıyor olabilir. Nikkei gazetesinin verdiği habere göre Apple uzundur beraber çalıştığı tedarikçilerle görüşmeler yapıyor. Firmanın tedarik zincirinde temel bir yeniden yapılandırmanın ilk aşamalarında olduğu bildirilmekte. Habere göre firma tedarikçilerinden (bunların başında Foxconn, Pegatron, Wistron, Quanta, Compal ve Inventec gelmekte), toplam üretimin yüzde 15’i ile 30’u arasında bir kısmını Çin dışına taşıma projesi için maliyet hesaplaması yapmalarını istemiş.

Nikkei gazetesi, ABD ve Çin arasındaki ticari sorunlar çözülse bile Apple’ın bu yolda yürümeye devam edebileceğine dikkat çekiyor. Verilen bilgiye göre firma uzun süredir üretimde çeşitlendirme aramakta. Firma daha önce bunun için ABD’de ve başka yerlerde üretim olanaklarını da incelemişti. Son ticaret savaşı ortamının ise bu kararı hızlandırmaya yaradığı belirtilmekte: “Ülkedeki düşmekte olan doğum oranı, artmakta olan işgücü maliyetleri ve üretimin tek ülkede sınırlanması gibi olumsuz faktörler her daim kalıcı durumda. 300 milyar dolarlık gümrük tarifesi olsun olmasın, Apple üretimi çeşitlendirmek ve esnekliğe sahip olmak için bu trendi takip ediyor.”

Haziran başında çıkan bir habere göre, bir Foxconn üst seviye yetkilisi Apple’a yardım için gerekli her şeyi yapacaklarını aktarmıştı. Foxconn firmanın tüm cihaz üretimini Çin dışına taşımanın bile mümkün olabileceğini ifade etmişti.

Fakat tüm ürünlerin üçte birinin imalatının bile Çin dışına taşınması kolay bir iş değil. Uzmanlar bu sürecin tamamlanmasının üç yıl alabileceğini söylüyorlar. Haberde Apple’ın sermaye bölümü yöneticilerinin çeşitli ülkelerle potansiyel projeler hakkında görüşmekte olduğu da aktarılmakta. Firma hükümetlerle görüşerek kimden ne kadar sübvansiyon alabileceğine dair aternatifler oluşturmayı hedefliyor olabilir denilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.