btbilgi

2020 yılında dünya çapında akıllı telefon kullanıcılarının sayısının 2,87 milyara ulaşması beklenmekte. Akıllı telefonlar artık birçok alanda kullanıcıların yardımına koşuyor. Yakın geleceğin en büyük potansiyel taşıyan sektörlerinden biri ise sağlık olacak. Henüz kişisel sağlık çözümleri için kullanılmakta olan akıllı telefon aksesuarları ve cihazları pahalı durumda. Fakat bu durum hızla değişmekte. ABD’deki Washington Üniversitesi’nden bir grup biliminsanı, kulak enfeksiyonu üzerine çalışarak çok ucuz bir teşhis yöntemi geliştirmiş.

Araştırmacıların bir bilimsel makalede ayrıntılarını aktardıkları teknik bir akıllı telefon, kağıttan yapılma özel bir aksesuar ve bir mobil uygulama içeriyor. Huniye benzeyen aksesuar akıllı telefona takılan kağıt huninin ince ucu hastanın kulağına sokuluyor. Telefona yüklü uygulama huni aracılığı ile kulağa bir dizi ses demeti yolluyor. Kulak zarının arkasına giden sesler kulağın içinden yansıyarak geri dönüyor ve telefonun hassas mikrofonu tarafından saptanabiliyor. Bu sesler analiz edilerek de kulak enfeksiyonu teşhisi yüksek seviyede başarı ile gerçekleştiriliyor.

Bu teknik özellikle çocuklarda görülen kulak enfeksiyonlarını yakalamak için geliştirilmiş. Normalde bu enfeksiyonlar özel ekipmanlar kullanılarak teşhis edilmekte. Orta kulakta sıvı varsa bu kulak enfeksiyonunun bir göstergesi olarak kabul ediliyor. Enfeksiyon kulak zarı verimliliğini sınırladığı için duymada sorunlar yaratabilmekte. Enfeksiyonların hızlı ortaya çıkartılması, ilerideki duyma rahatsızlıklarını engellemesi açıından önem taşıyor.

Geliştirilen akıllı telefon tekniği 98 pediatrik hastanın kulağında, orta kulak sıvısı tespitinde test edilmiş. Cihazın ve mobil uygulamanın doğru erken teşhis oranı yüzde 85 olarak belirlenmiş. Bu da geleneksel bir ticari akustik reflektometri sisteminden daha iyi bir performans göstrmesi anlamına geliyor. Bu yöntem resmi tıbbi eğitimi olmayan ebeveynler tarafından bile kolayca çalıştırılabildiği için ayrıca çok pratik. Sistem henüz deneme ve geliştirme aşamasında, yani halen ticari bir uygulamaya dönüştürülmüş değil. Fakat etkisi kanıtlanmış durumda ve kulak enfeksiyonu teşhisinde hızlıca teşhis sağlayabilme potansiyeli çok yüksek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.