btbilgi

Kriptopara birimleri dünya çapında büyük bir popülerite yaşamakta. Buna karşın tüketicilerin çoğu hala kriptoparaların nasıl çalıştığını tam olarak anlamış değil; bu da ana akım tarafından benimsenmesinin önünde engel teşkil etmeye devam ediyor. Kaspersky’nin konuyu ele alan  ‘Keşfedilmemiş bölge: Tüketiciler neden hala kripto birimlerini benimsemekten çekiniyor’ başlıklı raporu, tüketicilerin kriptoparaya temkinli yaklaşmasının altında anlamama ve güvenmeme gibi sebeplerin yattığını ortaya koymakta.

Kaspersky’nin çalışmasından çıkan en önemli sonuç şu: Birçok tüketici Bitcoin ve benzeri kriptopara birimlerini kullanmak istiyor ama bilgi eksikliği buna engel oluyor. Neyle uğraştığını bildiğini düşünen birçok kişi ise, süreç ilerledikçe kriptoparaları kullanmaktan vazgeçiyor. Bu kişilerin yüzde 12’si teknik olarak çok karmaşık hale geldiği için kriptopara kullanmayı bırakıyor denilmekte.

Raporun Türkiye ile ilgili kısımları da detaylı şekilde aktarılmış. Buna göre:

  • Türkiye’de insanların yüzde 28’i kriptopara hakkında bir fikir sahibi.
  • Yalnızca yaklaşık on kişiden biri (yüzde 12) bu teknolojinin nasıl çalıştığını tam olarak kavrayabilmiş durumda.
  • Çalışmaya katılanların yüzde 77’si şimdiye kadar hiç kriptopara satın almamış.
  • Katılımcıların yüzde 8’i kriptoparaları oldukça istikrarsız bulduğunu, kullanmaya hazır hissetmek için bu teknolojinin stabil hale gelmesi gerektiğini ifade ediyor.
  • Katılımcıların dörtte biri (yüzde 26) kriptoparanın uğraşmaya değmeyecek gelip geçici bir trend olduğuna inanıyor.
  • Tüketicilerin dörtte biri (yüzde 26) şu anda kriptoparaları kullanmasa da ileride kullanmak istediğini söylemekte.
  • Ne yazık ki kullanan tüketicilerde de sıkıntılar var: Beş kişiden biri (yüzde 21) kriptopara takası sırasında siber saldırıyla karşılaştığını söylüyor.
  • Türkiye’de tüketicilerin yüzde 13’ü kriptopara dolandırıcılığı kurbanı olmuş durumda.

Türkiye’de tüketiciler arasında sıklıkla paralarını riske atma korkusundan doğan bir şüphe olduğu raporda aktarılmakta. Dolandırıcılar kriptopara birimlerini kötü niyetle kullanabiliyor. Siber suçlular insanların para yatırması için sahte e-cüzdanlar oluşturuyor.

Kripto startupları hakkında yıllar süren siber güvenlik araştırmalarının ardından, Kaspersky firması kripto işletmelere güven sorununu çözebilmek için bazı önerilerde bulunmakta. Mesela akıllı sözleşme geliştiricilere yönelik en iyi güvenlik uygulamalarını benimsemek, akıllı sözleşmeler için Open Zeppelin gibi güvenliği kanıtlanmış çerçeveler kullanmak ve herhangi bir olası güvenlik açığına karşı akıllı sözleşmenin üçüncü kişilerce değerlendirilmesini sağlamak rapordaki tavsiyeler arasında yer alıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.