btbilgi

Kendi bilgisayarlarını toplayıp kullanmayı seven kullanıcılar için en popüler ürünlerden biri SSD diskler. Geleneksel sabit disklere göre çok daha yüksek veri aktarma oranları sunan bu ürünler, depolama alanı açısından hala normal sabit disklerin gerisinde. Fakat üzerine işletim sistemi kurulduğunda, bilgisayarın çok hızlı biçimde açılıp kapanmasını sağlayabiliyorlar. Düşmekte olan fiyatları yüzünden de SSD disk ürünleri şu aralar çok satılıyorlar ve ne yazık ki bu popülerite kötü niyetli kişilerin işine geliyor.

SSD disk ürünleri bu aralar dolandırıcıların favori ürünleri arasında. Bu ürünler bazen e-ticaret sitelerinde piyasa fiyatlarından çok daha ucuz bir şekilde satışa sunulabiliyorlar. Yüksek depolama alanına sahip ucuz SSD diskleri elde etmek isteyen tüketiciler, bu sebeple dolandırıcıların hedefinde. Konuyla ilgili bilgi veren Veri Kurtarma Hizmetleri firması, SSD diskleri online mağazalardan alacak kullanıcıları verilerinin sağlığı konusunda uyarmakta.

Birçok e-ticaret sitesinde piyasa fiyatından daha ucuz bir şekilde satışa çıkarılan SSD diskler, aslında birer taklit olabilir denilmekte. Dolandırıcıların sahte SSD disklerin yongalarında orijinal bir devre kartı yerine alüminyum blok kullandıkları bilgisi verilmiş. Sahte SSD disklerin vaadedilen yüksek depolama alanına sahip olduğunu göstermek için de, çiplerinin yeniden programladıkları aktarılmakta. Bu durumda kullanıcıların sahte bir ürün satın aldığını fark etmesi ilk başta mümkün olmuyor.

Kullanıcılar yüksek depolama alanına sahip SSD disk ürününü piyasa ortalamasının altında satın alarak kara geçtiğini zannediyor. Diskleri kullanmaya başladıklarında bir sorun olduğunu fark etmeyen kullanıcılar, olmayan bir depolama alanına sakladıkları verilerin üzerine veriler yazmaya başlayınca eski verilerinin silinmiş olduğu gerçeği ile karşılaşıp hayal kırıklığı yaşıyor. Kullanıcılar bu sebeple değerli verilerini kaybedebiliyorlar. Ayrıca sahte SSD disklerden kaybolan verilerin kurtarılamayacağına da dikkat çekilmekte.

Sahte ürünlerle ilgili şu tavsiyeler de verilen bilgiler arasında:

  • E-ticaret sitesinden almak istenilen SSD ürünün fiyat etiketi gerçek olamayacak kadar iyi ise, şüpheli davranmakta yarar var.
  • Depolama cihazlarını satın alırken en güvenilir yol, tanınmış bir markanın ürününü tercih etmek tavsite ediliyor.
  • Ayrıca online mağaza seçerken güvenilir bir satıcıdan ürün satın almak da önerilmekte.
  • İlgilenilen ürünün ortalama fiyat aralığını başka sitelerden ve mağazalardan kontrol etmek de fayda sağlayabilir.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.