btbilgi

Geri dönüşüm artık küçüklü büyüklü tüm markaların hedefinde olan bir konsept. Özellikle de fiziksel tüketim odaklı firmalar bu konuya giderek daha fazla önem veriyorlar. Seri üretilip satılan günlük ürünlerdeki paketlerde radikal değişiklikler görüyoruz. The Loop gibi yenilikçi çözümler her geçen gün biraz daha fazla hayatımıza giriyor. Bu yönde bir adım da Colgate-Palmolive tarafından geldi. Firma ilk geri dönüştürülebilir diş macunu tüpünü tasarladığını açıkladı.

Firma bu tüpü beş yıdır mükemmel hale getirmeye uğraşıyormuş. Sonunda ortaya çıkan ürün, ABD kökenli geri dönüşüm organizasyonu ‘Association of Plastic Recyclers’ (Plastik Geri Dönüşüm Derneği) tarafından kabul edilmiş. Diş macunu tüpü Colgate-Palmolive’ın alt markalarından olan ‘Tom’s of Maine’  altında 2020 yılına kadar mağazalara sunulacak. Firmanın nihai amacı ise tüm tüplerini geri dönüştürülebilir hale getirmek olarak belirtilmiş.

Diş macunu tüpü tasarlamak anlaşılan göründüğünden daha zor bir iş. Bu tüpler hem macunun tadını hem de içindeki florürü korumak için özel bir şekilde üretiliyor. Tüpler geleneksel olarak, alüminyumla karıştırılmış çok sayıda plastik laminat katmanından yapılmakta. Karma materyallerden oluşturulduğu için, gövdeler verimli bir biçimde ayrıştırılıp geri dönüştürülemiyor. Bu sebeple her sene 20 milyar diş macunu tüpü çöpe gidiyor.

Colgate geri dönüşümlü tüp yapmak için şişe yapımında yaygın olarak kullanılan, geri dönüştürülmüş bir materyal olan yüksek yoğunluklu polietileni (HDPE) seçmiş. Burada bir sorunla karşılaşmışlar. HDPE materyali oldukça sert. Yani yumuşak ve sıkılabilir tüpler oluşturmak için uygun değil. Tasarımcılar istedikleri sonucu elde edebilmek için, 6 ile 20 arasında bir düzine farklı kalınlıktaki katman kombinasyonu test etmiş. Sonunda kullanıcıların diş macununu rahatça sıkmalarını sağlayan, macunun bütünlüğünü koruyan ve seri üretim taleplerini karşılayan bir kombinasyona ulaşmışlar. Meydana getirilen tüp geri dönüşüm süreçlerine sokulabiliyor ve ayrıştırılan malzemeler yeni plastik şişelerin üretiminde kullanılabiliyor.

Colgate’in Küresel Sürdürülebilirlik’den sorumlu Başkan Yardımcısı olan Ann Tracy yenilikle ilgili şu açıklamayı yapmış: “Colgate çalışanları bu zorlu sorunu çözmüş olmaktan heyecan duyuyor. Bu sayede yüzde 100 geri dönüştürülebilir ambalajlama hedefimize doğru ilerliyoruz. Ambalajlarımızda daha az plastik ve daha fazla geri dönüştürülmüş malzeme kullanmaya kararlıyız.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.