btbilgi

Yapay zeka (AI) alanında her geçen sene birbirinden ilginç ve yenilikçi projelerle gelen startup şirketler görüyoruz. Bunların bazıları hızla yükselip büyük çapta yatırımlar alıyorlar. Dünyanın şu anda en yüksek değere sahip AI startup’ı ise Çin kökenli SenseTime. 700’den fazla müşterisi ve iş ortağı bulunan şirket, halen 4,5 milyar dolarlık bir değere sahip durumda. Çalıştığı markalar arasında Massachusetts Institute of Technology (MIT), Qualcomm, Honda, Alibaba ve Weibo gibi en büyükler bulunmakta.

SenseTime yapay zeka konusunda birçok teknolojiye ve patente sahip. Forbes’ın verdiği bilgiye göre bunların arasında yüz, nesne, görsel, metin tanıma, video analizi, medikal tarama analizi, uzaktan algılama ve otonom araç sistemleri başta geliyor. Bu teknolojiler sağlıktan finansa, online eğlenceden eğitime, akıllı telefonlardan akıllı şehirlere kadar sektörlerde değerlendirilmekte. Firmanın kendi derin öğrenme sistemi var, Çin’in en büyük algoritma sağlayıcısı durumunda ve ülkenin beşinci en geniş çaplı AI platformuna sahip.

Firma tüm bunları öncelikle Çin hükümeti ile yakından çalışmasına borçlu denilebilir. Firma Çin hükümetinin 1,4 milyar vatandaşın bilgilerini içeren devasa veritabanına direk erişim hakkına sahip. SenseTime bu veritabanına devamlı çeşitli algoritmalar ekleyerek kullanım alanlarını genişletiyor. 2020 yılında ülke çapında imaj ve yüz tanıma sistemlerinin (DeepID) devreye girmesi ile, firma yıllık gelirini 300 milyona çıkartmayı hedeflemiş.

Geliştirilen SenseTotem ve SenseFace sistemleri ile suçluların kalabalıklar arasından, güvenlik kameraları ile saptanması kolaylaşacak. Bunların bir başka kullanım alanı ise araçların içindeki soförlerin uyuyup kalmasını engellemek için yüz tarama. Ayrıca paylaşımlı araba servislerinin güvenliğini artırmak için de kullanılıyorlar. Araç plakalarını tanıma, trafik akışını optimize etme, trafik kazalarını farketme gibi yetenekleri de cabası.

SenseTime’ın uluslararası ortaklıkları arasında Japon otomobil üreticisi Honda için geliştirdiği otonom sürüş teknolojileri, Malezya’daki G3 Global ile birlikte yapay zeka çözümleri üretmeleri, ülkede 1 milyar dolarlık bir AI tesisi inşa etmeleri, ABD’de akıllı sağlık laboratuvarı açmaları gösterilebilir. Firma ABD’de sağlık alanında SenseCare Smart Health Platform ismindeki akıllı yapay zeka teşhis sistemini de çeşitli profesyonellerle birlikte denemeye devam ediyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.