btbilgi

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) araştırmacıları, oldukça sıradışı bir çalışma ile karşımıza çıkıyorlar. Sayborg bitkiler geliştiren araştırmacılar, bitkileri sensörlere ve ekranlara dönüştürmüşler. Bu projede amaç, bitkileri elektronik ekranlara karşı yumuşak bir alternatif olarak kullanmak olarak belirtiliyor. Proje okulun ünlü ‘MIT Medya Laboratuvarı’ndan Harpreet Sareen ve Pattie Maes liderliğinde geliştirilmiş.

Sareen ve Maes insanların bilgisayarlarla etkileşiminde yeni arayüzler oluşturmak için bitkileri ve yapay elektronikleri nasıl birleştireceklerini araştırıyor. Bu çalışma Sareen ve Maes’in daha önce tamamladığı ’Elowan’ projesi üzerine kurulmuş. İlk projede organizmaların ışığa olan ihtiyacı sayesinde enerji toplayan bir bitki-robot melezi tasarlanmış. Sayborg bitkiler çalışmasında ise bir adım daha ileri giderek, ‘Phytoactuators’ ve ‘Planta Digitalis’ adı verilen projeleri geliştirmişler.

Phytoactuators ve Planta Digitalis projelerinde ekip insan ve bitki etkileşimini artırma üzerine yoğunlaşıyor. Bitkiler algılama ve görüntüleme için geliştirilmekte. Yani kullanıcılar bir bitkiye bir şey yapmasını söyleyebilecek ve aynı zamanda bitkiden bazı bilgiler alabilecek. Böylece etkileşim döngüsü tamamlanacak.

Phytoactuators projesi için araştırmacılar bir Venüs Sinekkapanı ve bir Mimosa Pudica bitkisinin çeşitli yerlerine elektrotlar yerleştirmişler. Bu bağlantılar bitkinin çeşitli sinyaller almasını sağlıyor. Kullanıcılar bir mobil uygulama sayesinde bitkinin canlı videosunu izleyebiliyor ve yapraklarının kapanmasını sağlamak için ekrandaki bitkinin yapraklarına tıklayabiliyor. Bu beceri bitkilerle aynı ortamda bulunan kullanıcılara çeşitli bildirimler göndermek için kullanılabilir denilmekte. Mesela gövdenin titreşmesi dışarıda yağmur başlayacağını, yaprakların kapanması ise internetten ısmarlanan bir paketin yola çıktığını ifade edebilir.

İkinci proje olan Planta Digitalis’de ise, araştırmacılar suda çözünür polimer ProDOT’a yerleştirdikleri bir bitkinin gövdesi içinde iletken bir oluşturmuşlar. Bu tel çeşitli cihazlara bağlayarak bitkiyi bir çeşit antene veya sensöre çevirebilmekte. Böyle bir beceri ise bitkiyi bir hareket sensörü haline getirebiliyor. Mesela bahçede istenmeyen bir misafir veya bir köpek gezindiği zaman, bitki bunu tespit edip kullanıcıya bir uyarı gönderebilir. Bu da  asla farkedilmeyecek bir güvenlik cihazı demektir.

Sareen ve Maes sayborg bitkiler aracılığı ile, ekranlar ve mobil cihzlarla olan günlük etkileşimimizi daha doğal hale getirmeyi umut ediyorlar: “Doğadaki bitki organizmaları ile olan etkileşim ve iletişim kanallarımız çok basittir. Sadece renklerine, şekillerine, nemlerine, çiçeklerin ve yaprakların pozisyonlarına bakarız. İşte bu sadelik, mütemadiyen ilgi bekleyen ekranlar ve elektronik cihazlarla olan etkileşimimizden çok farklıdır. Bu etkileşimi ekranlardan, etrafımızdaki doğal dünyaya doğru getirmeyi istiyoruz.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.