btbilgi

Akıllı telefonlar giderek daha sağlam güvenlik sistemlerine kavuşuyorlar. Bunların başında da biyometrik kilitleme mekanizmaları geliyor. Artık neredeyse tüm telefonlar parmak izi tarayıcı veya yüz tanıma ile donatılmış durumda. Parmak izi veya insan suratı kişiye özel olduğu için halen en güvenli ve pratik yöntemlerden ikisi. Fakat bir firma var ki bunların hepsini aşıp, her türlü modern telefonun kilitlerini kırabileceğini iddia ediyor. İsrail kökenli bu firmanın adı Cellebrite.

20 yıl önce kurulan Cellebrite’ın ana işi aslında mobil cihazlardan veri toplama ve analiz. Özelde ise emniyet güçlerine akıllı telefon kilitlerini geçme konusunda destek vermeleri ile tanınıyorlar. Mesela 2016 yılında ABD’de yaşanan Sen Bernardino saldırısındaki suçlunun telefonunu kırabilmek için, FBI kurumu Cellebrite firmasından yardım istemişti. Firma kısa bir süre içinde suçlunun iPhone’una girmiş ve cihazdan kanıtlar toplanmıştı.

AppleInsider sitesinin haberine bakılırsa Cellebrite bu konuda çok iddialı. Yaptıkları açıklamaya göre firma iOS 7 sürümünden en yeni iOS 12.3 sürümüne kadar, Apple’ın tüm mobil işletim sistemlerine girebilmekte. Bu kadarla da kalmıyor, telefonun tüm içeriğine ve içindeki tüm dosyalara da erişebiliyorlar. Ayrıca Samsung S6/S7/S8/S9 başta olmak üzere, Huawei, LG, Motorola ve Xiaomi gibi büyük markaların birçok Android mobil işletim sistemli telefonu da aynı şekilde kırılabiliyor.

Cellebrite firması mobil cihazları kırma ve giriş işlemleri için kullandığı araç setine ‘UFED Premium’ adını vermekte. Bu araç seti şu şekilde pazarlanıyor: “Emniyet kurumlarının tüm iOS ve üst düzey Android cihazları açıp, içinden çok önemli kanıtları çıkartması için bulunabilecek tek etkili çözüm”. Bu araç seti ile, eğer emniyet kuruluşu mobil cihazı ele geçirebilirse, fiziksel erişim sayesinde sohbet kayıtlarına, indirilmiş e-postalara, e-posta eklentilerine, üçüncü parti uygulamalara ve hatta belli durumlarda önceden silinmiş içeriklere bile ulaşmak mümkün oluyor denilmekte. Burada en önemli önşart, kırılacak cihazın fiziksel olarak el altında bulunması. Yani sistem uzaktan veya ağ bağlantısı üzerinden çalışmıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.