btbilgi

Dünyanın en büyük yolcu uçağı üreticilerinden Boeing, en gelişmiş uçaklarından olan B787 Dreamliner hakkında bir uyarı mesajı yayımlamış durumda. Uçağı satın almış ve kullanmakta olan tüm havayolu firmalarına giden uyarıda, bir yangın söndürme düğmesindeki problemden bahsediliyor. Düğmenin çok nadir bazı durumlarda çalışmadığından bahsedilmekte ve uçağı yöneten pilotlar konunun yeterince ciddiye alınmaması üzerine tepkilerini göstermeye başlamışlar.

The Guardian tarafından verilen bilgiye göre bu düğme uçağın motorlarında oluşabilecek bir yangın sırasında kullanılıyor. Düğmeye basılınca motordaki yangın söndürücüler devreye giriyor. Ayrıca motora giden yakıt akışı ve hidrolik yağı da kesiliyor. Böylece hem yangının yayılması engelleniyor hem de söndürme işlemi başlatılıyor.

B787 Dreamliner pilotları bu düğmenin çalışmasındaki en küçük sorunun hem yolcuları hem de uçak mürettebatını tehikeye atacağına dikkat çekmekteler: “Eğer bir transatlantik uçuşunda motorda yangın çıkarsa ve uçaktaki yangın söndürücü düğme bozuksa, iniş yapabilmek için yanmakta olan bir kanat ile en az üç saat boyunca uçmamız gerekecek.” Sadece Birleşik Krallık havayolu şirketlerinden Tui, British Airways ve Virgin Atlantic’in bile toplamda 60 adetten fazla Dreamliner yolcu uçağı işlettiği belirtilmekte.

Boeing yaptığı uyarıda uçakta oluşabilecek uzun süreli bir ısınmanın, yangın söndürme düğmesinin kilitli konumda kalmasına yol açabileceğini aktarmış. Düğme kilitlenince, bir yangın durumunda her motorda bulunan iki yangın söndürücüsünü devreye sokmak mümkün olmuyor. ABD Federal Havacılık Kurumu’nun (FAA) bu uyarının üzerine, B787 Dreamliner uçaklarının aktif kullanımının durdurulmayacağına dair bir açıklama yapması ise epey tepki toplamış.

Dreamliner yolcu uçağı filosu 2011 yılında üretilmeye başlanmış ve daha uzun mesafede daha az yakıt tüketimi sağlayarak kısa sürede popüler hale gelmiş. Boeing’in halen her biri 200 milyon Dolar eden Dreamliner’lardan, her ay 12 ile 14 adet arasında ürettiği bilgisi verilmekte. 2013 yılında batarya sistemlerinde oluşan bir güvenlik problemi yüzünden uçaklar görevden bir süreliğine çekilmiş. FAA kurumu 2017 yılında da firmayı uyararak, elektrik aksamındaki bir sorunun yangına yol açabileceğine dair iddiaların çözümlenmesini talep etmiş.

New York Times’daki bir habere göre ise 2009’da ABD’nin Charleston şehrinde inşa edilen Dreamliner fabrikasında uzun süredir problemler yaşanmakta. Fabrikada 10 senedir üretim uyarıları geldiği, gözlem ve kontrol mekanizmalarında zayıflıklar saptandığı ve hızlı çalışma süreçleri yüzünden ihmaller yaşandığı aktarılmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.