btbilgi

İnşaat alanları birçok makine ve araçla doludur ve dikkatsiz kişiler için epey tehlikeli olabilecek yerlerdir. Bir rapora göre şantiyelerde ölümcül kaza oranı diğer sektörlerden beş kat daha yüksek. Bu konuda çalışanların eğitimi ve bilinçli olması kazaların azalmasını sağlamakta. Şimdi bunlara bir önlem daha ekleniyor. İnşaat şirketleri kazaların ne zaman olacağını tahmin ederek hayat ve para kazandırabilecek bir yapay zeka teknolojisini denemekle meşgul.

Boston merkezli bir inşaat firması olan Suffolk, bir makine görüşü teknolojisi şirketi olan SmartVid ile ortaklaşa çalışma içinde. Suffolk’un genel başkan yardımcısı Jit Kee Chin, EmTech Next etkinliğinde yaptığı bir konuşmada beraber geliştirdikleri yapay zeka destekli şantiye güvenliği projesini anlatmış. Tasarlanan sistem inşaat alanı görüntüleri ve kaza kayıt videoları ile eğitilmiş bir derin öğrenme algoritması üzerine kurulu. Bu algoritma eğitim sonunda yeni bir şantiyeyi kameralarla devamlı şekilde izlemek ve oluşabilecek tehlikeli durumları gözlemek için kullanılıyor.

İnşaat alanını gözleyen sistem, eldiven veya baret giymeyen bir işçiyi saptayabilmekte. Ayıca çalışanların tehlikeli bir makineye gerektiğinden fazla yaklaşmasını da farkedebiliyor. Bu türden şüpheli davranışlar yakalandığı anda anında rapor edilp önlem alınması sağlanmakta. Yapay zekanın güvenlik takibi gereken alanlarda ne kadar işe yarayabileceğini gösteren proje, özellikle düşük verimlilik ve ciddi maliyet sorunları ile boğuşan inşaat sektörü için çok işe yarayabilir denilmekte.

Suffolk ve SmartVid son iki yılda beraber sadece bir makine görüşü sistemi geliştirmemişler. 2019’un Mart ayında işin içine başka inşaat firmalarını da katmayı hedefleyen ‘Predictive Analytics Strategic Council’ (Tahmin Analitiği Stratejik Konseyi) isimli bir organizasyon da kurmuşlar. Böylece rakip olsun olmasın, sektördeki herkes bu teknolojiyi geliştirmek için veri paylaşabilecek ve hep beraber güvenlik seviyelerinin artmasını sağlayabilecekler.

Suffolk’un başkan yardımcısı Jit Lee Chin, konuyla ilgili EmTech Next etkinliğinde yaptığı konuşmada, birçok şirketin kendi başına yeterli veriye sahip olmadığını aktarıyor. Böyle bir konsorsiyum ile rakiplerin bilgilerini paylaşmasının mantıklı olduğunu söylemekte. Derin öğrenme algoritmalarının genellikle modellerini geliştirmek için büyük miktarda veriye ihtiyaç duyduğu hatırlatılmış. Nihayetinde güvenliğin hep birlikte artırılması da, geniş çapta bir iş birliği için uygun bir başlangıç noktası olarak görülmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.