btbilgi

Dijitalleşmeyle birlikte veriyi esas alan yaşam biçimi yaygınlaşıyor. İster iş dünyasında, isterse de bireysel dünyada olsun her dosya, her fotoğraf, her yeni sosyal medya paylaşımı veya her para transferi saklanması gereken bir veri parçası anlamına gelmekte. İnternette bulunan tüm veriler ise fiziksel donanımlar üzerinde veri merkezleri içinde barındırılmakta. Bu da onları risk ve tehditler karşısında en gelişmiş yöntemlerle korunması zorunlu birer nokta haline getiriyor.

Veri merkezleri için en yeni güvenlik sistemlerinden bahseden Sensormatic firması, öncelikle fiziksel önlemleri ele almış. Verinin depolandığı alandaki sunucuların güven içinde çalışabilmesi için etrafına çok katmanlı bir tesis inşa edilmesi gerekli. Güvenliği maksimum seviyeye çıkarmak için veri merkezlerinin etrafı yüksek kalın duvarlarla çevreleniyor. Çelik tellerle desteklenen bu duvarlara yerleştirilen çevre koruma sistemleri güvenlik ihlallerini henüz binanın dışında en aza indiriyor.

Ardından sırada tesise giriş çıkış sistemleri var. Geçiş kontrol çözümleri dahilinde tesise giriş yetkisi bulunan kişiler ve araçlar sisteme tanımlanmakta. Yani hangi aracın ve kimlerin veri merkezine hangi saatler arasında giriş çıkış yapabileceği biliniyor. Veri merkezi personelinin tesise giriş iznini saat bazında belirleyebilen sistem, tesisin dış girişinden itibaren yetkisiz giriş çıkışların önüne geçiyor. Düzenli veya düzensiz aralıklarla yeni donanım montajı, kurulum ve bakım gibi işlemler için tesise girmesi gereken harici kişiler de sisteme ayrıca tanımlanabiliyor.

Aynı izinler ve ayrıcalıklar tesis içini kontrol eden sistem için de geçerli. Verinin depolandığı alana giriş çıkışlarda iris okuma gibi üst seviye biyometrik sistemler kullanılmakta. Kişinin iris tabakası benzersiz bir yapıya sahip olduğu için, doğrulama hassasiyeti çok daha yüksek olması tercih edilmesini sağlıyor. Verinin tutulduğu odalarda çalışan personelin her bir raf kabinine erişim yetkisi yine kişi ve zaman tanımlı şekilde belirleniyor. Hangi personelin hangi saat aralığında çalışabileceği sisteme tanımlanıyor. Böylelikle sadece kişilerin çalışma yetkisi bulunduğu saatlerde donanıma erişim izni veriyor.

Güvenlik sisteminin önemli parçalarından biri de yapay zeka destekli güvenlik kameraları. Yapay zeka destekli gelişmiş video analiz teknolojisi video kayıtları üzerinde kişi ya da nesne aramayı kolaylaştırıyor. Saatler süren görüntüler üzerinde kolaylıkla tarama yapabilen analiz teknolojisi, tüm saha genelinde aranan belirli bir kişiyi veya nesneyi görüntüsünden tanıyor. Örneğin, veri merkezinin bir odasında tespit edilen sahipsiz bir çantanın, oraya kim tarafından ne zaman bırakıldığının tespiti için önce ilgili çanta ekranda seçiliyor, sonra da kamera görüntüleri içinde arama yapılıyor.

Bir diğer sistem ise yangın algılama üzerine çalışmakta. Hava örnekleme sistemleri, bilgisayar donanımlarının bulunduğu alanlarda havayı bölgesel olarak içine çekip, duman tespiti için ölçümleme yapıyor. Havada duman tespit edildiğinde sistem bir yandan merkeze anında bilgi verirken, diğer yandan dumanın artış hızını ölçümlemeye devam ediyor. Duman seviyesi artmaya devam ederse, gazlı söndürme sistemleri otomatik olarak devreye giriyor. Böylelikle, olası bir tehditte dumanın sensöre kadar yükselmesini dahi beklemeden hızlıca müdahale etmek mümkün oluyor.

Son olarak soğutma kontrol sistemleri var. Yüzlerce metrekarelik alanda sürekli çalışan sunucular ortaya büyük miktarda ısı çıkartmakta. Veri merkezleri bu yüzden etkin bir soğutmaya ihtiyaç duyuyor. Soğutma ünitelerinin performansı, donanımların kullanım ömrünü doğrudan etkilediği için bu sistemlerin de yedekli çalışması gerekiyor. Ana soğutma ünitesi devre dışı kaldığı anda yedek soğutmanın devreye girmesi ve ilgili birimlere uyarı gönderilmesi, tesis içinde uçtan uca kesintisiz işleyen bir güvenlik sistemiyle sağlanabiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.