btbilgi

Dünyanın toplu taşımacılık alanındaki en büyük etkinliği olan ve her iki senede bir farklı ülkede gerçekleşen Dünya Toplu Taşımacılar Zirvesi ve Fuarı (UITP), bu yıl 9-12 Haziran 2019 tarihlerinde İsveç’in başkenti Stockholm’de gerçekleşti. Dünyanın önde gelen otomotiv şirketlerinin son teknolojiye sahip toplu ulaşım araçlarını sergilediği bu fuar, geleceğin toplu ulaşım trendlerine de ipucu sunuyor. Fuarda yer alan otomotiv markası Temsa, iki yeni elektrikli otobüs tanıtarak pazarda sağlam bir yer alacaklarının ipuçlarını verdi.

Temsa’nın verdiği bilgiye göre İngiltere Londra bölgesindeki 6 bin otobüsü, Fransa Paris’teki 4 bin adet otobüsü 2030’a kadar tamamen elektrikliye çevirmeyi planlıyor. Amsterdam Belediyesi ise şehir içine 2023’ten sonra fosil yakıtlı araç sokmayacak. Dünyada otomotiv endüstrisinin yavaş yavaş akıllı şehirler etrafında çevreci ve sessiz modellerle şekillendiğine dikkat çeken firma, UITP fuarında elektrikli otobüs modeli Avenue Electron, 9 metre uzunluğundaki elektrikli aracı MD 9 electriCITY ve kentiçi ulaşıma yönelik ürünü LF 12 modelini herkese sundu.

Fuarda sergilenen en yeni elektrikli otobüs modeli Avenue Electron, 12 metrelik uzunluğa ve 35 koltukla, toplamda 85 kişilik yolcu kapasitesine sahip. Şu anda siparişe hazır olduğu belirtilen araç tam şarjla 250 kilometrelik mesafe kat edebilecek. Araç 3 saatte şarj oluyor ve devam etmekte olan Ar-Ge çalışmaları sayesinde menzilinin 350 kilometreye ulaştırılması planlanmakta. Temsa bu araçla ilgili şu bilgiyi veriyor: “Avenue Electron modelimiz, akıllı şehirlerin en yeni ulaşım araçlarından. Sahip olduğumuz yüksek teknoloji sayesinde, araçlarımızda 240 ila 360 kWh arasında kapasitelerde bataryalar sunabiliyoruz. Bu da müşterilerimizin planladıkları menzil ve yolcu kapasitesine göre seçim yapabilmesini sağlıyor. Çünkü biliyoruz ki; günümüz dünyasında müşterilerimiz artık kurumlarına özel çözümlere ihtiyaç duyuyor.”

Temsa ayrıca fuarda 9 metre uzunluğundaki yeni elektrikli aracı MD9 electriCITY’i de sergiledi. Bu araç dar ve nispeten zor yol koşulları gözetilerek geliştirilmiş. Seri üretime hazır olan bu araç, klima çalışır halde ve ortalama bir yolcu ağırlığıyla 230 kilometre yol yapabiliyor. Bu aracın bir sonraki jenerasyonunda mesafe 300 kilometreye çıkartılacak. Aracın 2 saat içinde tam şarj olabildiği bilgisi verilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.