btbilgi

Dünya çapında sosyal medya kullanıcıları yaklaşık 3,5 milyar kadar. Halen dünya nüfusunun yüzde 45’i sosyal medyada aktif şekilde yer almakta. Türkiye küresel internet ve sosyal medya kullanımı açısından en aktif ülkelerden biri olarak kabul edilmekte. 82,4 milyonluk ülke nüfusunun yüzde 72’si internet, yüzde 63’ü aktif sosyal medya kullanıcısı. İnternette günde yaklaşık 7 saat, sosyal medyada ise 2 saat 46 dakika geçiriyoruz. Fakat bunları yaparken hiç düşünmediğimiz bir şey var: İnternette geçirdiğimiz her an ile, takip edilebilir bir dijital ayak izi oluşturuyoruz.

Dijital ayak izi (digital footprint), kullanıcıların internet üzerindeki tüm faaliyetlerinin bir veri bütünü olarak izlenmesi anlamına gelmekte. İnternet sayesinde yarattığımız tüm kişisel verilerin toplamı, bizim dijital ayak izimiz haline geliyor. Google, Facebook, Apple ve Microsoft gibi büyük teknoloji firmaları, hükümetler ve çeşitli istihbarat organizasyonları internette gerçekletirilen aktiviteleri takip ediyor ve kullanıcılarla ilgili bilgiler toplanıyor. Bu da her bir kullanıcı için bir dijital profil oluşturulması için değerlendirilmekte. Bu dijital profil işe giriş süreçlerinden vize alımına kadar hayatın her aşamasında karşımıza konulabilir.

Dijital ayak izi konusunda, MEZO Dijital Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Nabat Garakhanova şu bilgileri vermekte: “Klavye ve mouse ile yaptığınız her girdi internet üzerinde bir yerlerde toplanıp analiz edilmekte. Attığınız her e-mail, arama motorlarında yaptığınız aramalar, üye olduğunuz her site, sosyal medyada yaptığınız tüm paylaşım ve beğenileri sizin dijital ayak izlerinizi oluşturur. Dijital ayak iziniz, bugün daha çok reklamcılar tarafından kullanılsa da yarın başka işler için kullanılmayacağı anlamına gelmektedir. Geçtiğimiz günlerde Amerika’nın vize için başvuranlardan sosyal medya hesap bilgilerini ve e-postalarını istemesi, çok yeni ve güncel bir uygulama bilmeden oluşturduğunuz dijital profiliniz seyahat hakkınızın kısıtlanmasına yol açabilir ya da Çin hükümetinin denemeye başladığı, 2020 yılında devreye almayı planladığı sosyal kredi notu uygulamasında olduğu gibi bazı temel hak ve özgürlüklerinizin kısıtlanmasına bile sebep olabilir.”

Garakhanova tüm kullanıcılara bazı önerilerde de bulunmuş:

  • Herkesin internette yaptıkları paylaşımları dikkatle seçmeleri ve kendilerine zararlı olacak içerikleri üretmemeyi öğrenmesi gerekiyor.
  • Sosyal medya platformlarındaki gizlilik ayarlarının gözden geçirilmesi önemli.
  • Kullanılan tüm uygulama ve cihazların gizlilik ayarları gözden geçirilmeli, şüpheli görünen hiçbir uygulamaya onay verilmemeli.
  • Kullanıcılar arada bir isimlerini arama motorlarında aratmalı. Çıkan sonuçlardan kişiyi rahatsız edebilecek olanlar mümkünse kaynağından silinmeli.
  • Ücretsiz sunulan mobil uygulamaların, çoğunlukla kullanıcıların kişisel bilgilerini ve internetteki davranışlarını toplama eğiliminde olduğu unutulmamalı.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.