btbilgi

En büyük dünya şehirlerinde trafik sıkışıklığı giderek artmakta. Buna çözüm olarak bir yandan otonom araçlar ve akıllı şehir teknolojileri geliştirilirken, vizyonerler bir yandan da gökyüzüne bakıyorlar. Boston Consulting Group gökyüzünde sabit güzergahlar belirlemesinin ardından, 2030 yılında dünyanın dört bir yanında insanların hava taksileri ile 1 milyar yolculuk yapacağını öngörmüş. Bu hava taksilerinin büyük kısmı da aynı yerdeki araçlar gibi ise otonom çalışabilecek. Araç kontrol teknolojilerinde en iyi bilinen firmalardan Bosch, uçan taksilere sensör kutusu sağlayarak bu vizyonun bir parçası olmak istiyor.

Konvansiyonel havacılık teknolojisinin sunduğu kontrol çözümleri, otonom uçan taksilerde kullanılamayacak kadar pahalı, hacimli ve ağır durumda. O yüzden bu özelleşmiş araçlar için yeniklikçi sistemler geliştirilmesi zorunlu. Bosch firması otonom sürüşte veya ESP elektronik stabilite programlarında kullanılan modern sensörlerin bu boşluğu doldurabileceğini düşünüyor. Firmanın mühendis ekiplerinden biri, uçan taksiler için bir evrensel kontrol ünitesi oluşturmak için düzinelerce sensörü bir araya getirmiş.

Halen havacılık sektöründe uçan araçlarda bulunan sensör sistemleri on binlerce, hatta yüz binlerce Euro maliyete sahip durumda. Fakat çok miktarda ve ucuz çekilde seri üretilmesi beklenen hava taksileri için bunları kullanmak mümkün değil. Bosch’un çözümü ise zaten otomotiv sektörü için geliştirilmiş ve üretilmiş, uzun süredir en üst seviye testlerden geçmiş kendi sensörlerini değerlendirmekte. Böylece aynı işlevi çok daha düşük maliyetle sağlamak söz konusu olabiliyor.

Bosch’un kendi ürettiği algılayıcıları barındıran evrensel kontrol sensör kutusu, uçan taksilerin her an için pozisyonunun belirlenmesini sağlamayı amaçlıyor. Uçan araçların hareketlerini doğru bir şekilde ölçen hız ve savrulma oranı sensörleri, aracın kontrolü için gerekli tüm verileri üretmekte. Sensör kutusu MEMS (mikro elektrik–mekanik sistem) sensörleri ile donatılmış. Paket aracın mevcut hızını saptamak üzere irtifa ve dinamik basınç okumalarını ölçmek üzere, barometre basıncını kullanan basınç sensörleri de içeriyor.

Bosch’un tak-çalıştır kontrol ünitesi tüm uçan taşıtlara uyacak biçimde planlanmış. Bosch bu sensör kutusu teknolojisini hava taksisi üreticilerinden, hava taşıtları üretip paylaşımlı servisler sunmayı planlayan startup şirketlere kadar uzanan geniş bir müşteri yelpazesine sunacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.