btbilgi

Yapay zeka destekli cihazların ve çözümlerin her geöen gün arttığı dünyamızda, konuşma tanıma teknolojileri giderek daha büyük yer tutuyor. Bu teknoloji sayesinde akıllı telefonlara, dijital asistanlara ve araç navigasyon sistemlerine sesle komutlar verebiliyoruz. Cihazlara sesle kumanda etme yaklaşımının, gelecekte birçok görsel ve dokunmatik arayüzün yerini alabileceği belirtilmekte. Bu alanda çalışmalar yapan teknoloji devi Mitsubishi Electric, tescilli Maisart kompakt yapay zekasına şimdi de ‘Mükemmel Konuşma Tanıma’ (Seamless Speech Recognition) teknolojisini eklemiş durumda.

Şu anda kullanılmakta olan geleneksel konuşma tanıma sistemleri, farklı diller için ayrı ayrı geliştirilmekte. Bu sebepler kullanıcılar sesli komut mekanizmalarını kullanmaya başlamadan önce dil seçimi yapmak zorunda kalıyor. Bu durum hem zaman kaybına yol açıyor, hem de birden fazla konuşmacının aynı anda konuştuğu durumlarda sistemin düzgün çalışmasını etkileyebiliyor. Maisart yapay zeka sistemine eklenen konuşma tanıma özelliği ise konuşulan dilleri eşzamanlı olarak tespit edip anlayabilmesi için tasarlanmış.

Maisart yapay zeka teknolojisi ile konuşma tanıma çözümü

Mükemmel Konuşma Tanıma Teknolojisi için Mitsubishi Electric’in gelişmiş esneklik ve kesinlik sağlayan tescilli derin öğrenme metodu kullanılmakta. Burada bir nöral ağ giriş ve çıkış örnekleriyle eğitime tabi tutuluyor. Bu teknoloji sesbirim sistemleri ve telaffuz özellikleri gibi uzman bilgilerinden yararlanmak zorunda kalmadan, konuşma dillerini eşzamanlı olarak tespit edebilen tek bir sistemin oluşturulmasına imkan tanımakta. Bu sayede çok dilli konuşma verilerinin kullanıldığı eşzamanlı öğrenme isabet seviyesi arttırılabilmiş.

Teknolojinin testleri, tamamı düşük gürültülü ortamlarda olmak üzere 5 ve 10 dili içerecek şekilde gerçekleştirilmiş. Sistem hangi dilin konuşulduğu belirtilmeden, sırasıyla yüzde 90’ın ve yüzde 80’in üzerinde başarı sağlamış. Bu teknolojinin eşzamanlı olarak aynı veya farklı dilleri konuşan birden fazla insanı ayırtedebildiği bilgisi de verilmekte.

Mitsubishi Electric firması Maisart’ın yeni Mükemmel Konuşma Tanıma Teknolojisi’nin kullanım alanları ilgili ipuçları da veriyor. Mesela farklı dilleri konuşan ve aynı cihazı kullanan gruplara veya havalimanı terminallerinin rehberlik sistemlerinde ana dilinde arama yapan yabancı yolculara hizmet sunulması noktasında değerlendirilebilecek. Ayrıca bu teknoloji akıllı otomobiller, akıllı evler ve kamu tesislerindeki genel servisler benzeri ortamlarda da kullanmak mümkün olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.