btbilgi

Her şeyi tek tek dönüştüren dijital teknolojilerin el atmadığı bir alan yok. Finans dünyası ve uygulamaları da buna dahil. Bugünün ve yarının ‘dijital CFO’ da denilebilecek modern yöneticilerinin durumu hakkında bir araştırma yapan uluslararası denetim, vergi ve danışmanlık firması KPMG ilginç sonuçlara ulaşmış. Araştırmaya 100 küresel teknoloji ve telekomünikasyon şirketinden toplam 175 eski ve mevcut CFO katılmış. Sonuçlara bakılırsa artık CFO’ların finans kadar strateji ve operasyon deneyimine sahip olmaları da bekleniyor.

Araştırma verilerine göre tüm katılımcıların çalışma süreleri toplandığı zaman 500 yıllık bir CFO deneyimi meydana geliyor. Katılımcıların çalıştığı şirketlerin yıllık gelirleri toplamda 2 trilyon dolar, çalışan sayısı ise 6 milyon civarında. CFO’ların ortalama terfi yaşı 48, görevde kalma süreleri de yaklaşık 5 yıl. Ancak katılımcılar arasında 36 yaşında terfi eden veya 24 yıl görevde kalan CFO’ların da mevcut olduğu  belirtilmekte. Katılımcıların çoğu erkek ve yüksek lisans mezunu.

Rapora bakılısa dijital CFO’lar temel olarak üç farklı arka plandan geliyorlar. Birinci grup önceden finans bölümünde çalışan ve CFO pozisyonuna yeni başlayanları içeriyor. Bu grup mevcut CFO’ların yüzde 37’sini oluşturmakta. Yüzde 33’ü oluşturan ikinci grup bu pozisyona yeni atanan ancak daha farklı deneyimlere sahip katılımcılardan oluşuyor. Bu gruptakiler daha sonra yatırımcı, COO, strateji lideri gibi farklı pozisyonlarda da görev almış. Üçüncü grupta ise (yüzde 29) önceden CFO olarak görev almış kişiler. Bu kişilerin üçte biri teknoloji ve telekomünikasyon sektöründen gelmiyor.

Araştırmadan diğer dikkat çeken bilgiler:

  • KPMG’nin CFO başarı veri tabanına göre, mevcut dijital CFO’ların strateji deneyimi, eski nesil CFO’lara kıyasla yüzde 24’ten yüzde 40’a yükselmiş.
  • Strateji deneyimi yüzde 20’den yüzde 36’ya ulaşmış.
  • Dış deneyime sahip CFO’ların oranı ise yüzde 58’den yüzde 79’a yükselmiş.
  • Dışarıdan CFO alımlarındaki artış, Fortune 500 verilerine zıt bir eğilimle iç terfi kriterinin önceki yıllara kıyasla azaldığını gösteriyor.
  • Aktif CFO’lar arasındaki kadın sayısı bir önceki nesle kıyasla neredeyse 2 kat artarak yüzde 16 seviyesine çıkmış durumda.
  • Eski CFO’ların yüzde 44’ü MBA derecesine sahipken, bu oran yeni nesil CFO’larda yüzde 55.
  • Dijital CFO’ların yüzde 41’inin beklentilerin üzerinde performans gösterdiği gözleniyor.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.