btbilgi

Nürburgring-Nordschleife dünyanın en zorlu yarış pistlerinden biri olarak bilinmekte. Almanya’da özel hazırlanmış bu pist, her daim otomotiv markalarının en yeni arabalarını test ettiği bir yer olmuştur. Pistin en son ziyaretçisi ise Volkswagen’in elektrikli yarış otomobili ID.R oldu. Firma sadece en yeni elektrikli mobilite çözümlerini denemekle kalmamış, bir de rekora imza atmış. Volkswagen ID.R daha önce hiçbir elektrikli otomobilin erişemediği bir hızla, bir Nürburgring turunu 6:05:336 dakikada tamamladı.

Bu rekor daha önce bir NIO EP9 kullanan Peter Dumbreck tarafından 2017’de kırılmıştı. Volkswagen ID.R’yi kullanan test pilotu Romain Dumas ise, ortalama 206.96 km/s. hızla yeni rekorun sahibi oldu. Emisyonsuz yarış otomobili 500 KW (yaklaşık 680 beygir) gücünde motora sahip.

Nürburgring’de elektrikli araba tur rekoru: Volkswagen ID.RTeknik Direktör François-Xavier Demaison arabayı şöyle anlatıyor: “Bu gelişmiş ID.R versiyonunda, aerodinamik konfigürasyon, daha da güçlü bir biçimde mümkün en üst hıza adapte edildi. Simülatörde ve yarış pistinde gerçekleştirdiğimiz kapsamlı test turları sayesinde, bilhassa şase ayarına, enerji idaresine ve rekor teşebbüsüne en uygun lastik seçimine odaklanarak ID.R’ı Nordschleife’ye özel koşullara adapte ettik.”

Volkswagen Motor Sporları, böylece on iki ay içerisinde ID.R modeliyle üç rekora imza atmış oluyor. Romain Dumas önce 24 Haziran 2018’de meşhur Pikes Peak Uluslararası Tırmanış pistinde (ABD) 7:57:148 dakikayla mutlak tur rekorunu kırmıştı. Ondan üç hafta sonra da, İngiltere’deki Goodwood Hız Festivali’nde 43.86 saniyeyle bir rekor daha elde etmişti. Nürburgring’deki rekor da aracın gücünü ispatlar nitelikte.

Nürburgring’de 24-saatlik turu dört kez kazanan Romain Dumas’a göre, Volkswagen ID.R’la gerçekleştirdiği rekora giden bu tur, en sevdiği pistte elde ettiği en önemli başarılardan biri. “Nordschleife’de rekor sahibi olmak beni çok gururlandırıyor,” diyen Dumas, “Benim için bu dünyanın en iyi ve en zorlu yarış pisti. Yine mükemmel bir iş çıkaran Volkswagen Motor Sporları takımına teşekkür etmek istiyorum. ID.R, Nordschleife’ye çok iyi hazırlanmıştı; otomobilin sert bir biçimde hız kazanmasını, virajlarda birden sürat alışını deneyimlemek çok eğlenceliydi” diye konuştu.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.