btbilgi

Finlandiya’nın yeni hükümeti, ülkenin fosil yakıt tüketimini azaltma konusunda iddialı bir açıklamada bulundu. Bu yılın başında yapılan seçimlerin ardından, yeni sol eğilimli hükümet 2035 yılına kadar Finlandiya çapında tüm ülkeyi karbon nötr hale getirme sözü verdi. Yasalara işlenecek bu iddialı hedefin gerçekleştirilebilmesi için yenilenebilir enerji kaynaklarına büyük çapta yatırımlar yapılacak.

Bu hedef, yakın tarihli bir hükümet anketinin ardından açıklanmış durumda. Büyük önem taşıyan ankete katılan Finlandiya halkının yüzde 80’i iklim değişikliği konusunda acil önlemler alınmasını istediğini belirtmiş. Ülkenin topraklarının üçte biri Kuzey Kutup Dairesi’nde bulunuyor. Dünya çapında artmakta olan sıcaklıklar buzulları eritecek ve Baltık Denizi’nde deniz seviyelerinin yükselmesine neden olacak. Bunu göz ardı edemeyen yeni hükümetin başbakanı Antti Rinne’nin “İklim değişikliği ile mücadelenin üstesinden gelmeye kararlıyız. Ancak bunun sosyal açıdan adil bir şekilde yapılması gerekiyor” dediği haber olarak iletilmekte.

Finlandiya 15 içinde tüm karbon emisyonlarını ortadan kaldırmak durumunda. Bu yönde yapılacak çalışmalar arasında orman kesimini, fosil yakıtlara ve turbaya bağımlılığını azaltmak başta geliyor. Bunun yanında ülke rüzgar, güneş ve biyoenerji dahil olmak üzere yenilenebilir enerjiye yatırım yapacak. Bir başka yaklaşım ise ısıtma ve ulaştırma sektörlerinin elektriklenme sürecini hzılandırmak olacak. Hükümet normalde başka ülkelerdeki karbon yakalama projeleri için kredi almayı tercih edebilirdi. Bu politikanın  2025 yılında gözden geçirileceği aktarılmakta. Fakat ülke büyük ihtimalle kendi iç kaynaklarına dayanarak karbon emisyonlarını azatmayı hedefleyecek.

Yeni karbon nötr programına destek olmak için, hükümet vergilerle 730 milyon Euro kaynak yaratmak niyetinde. Bu rakama ulaşmak için fosil yakıt yatırımları ve tesislerine ek vergiler gelebilir. Bu para sadece karbon programı için değil, ülkenin refah sistemindeki gelişmeler için de değerlendirilecek.

Bu arada Finlandiya’nın kuzeyindeki bir kasaba, iklim değişikliğinin üstesinden gelmek için kendi iddialı hedeflerini belirlemiş durumda. Li adındaki kasaba 2020 yılına kadar karbon emisyonlarını yüzde 80 azaltmak istiyor. Böylece kasaba ülkenin sıfır karbondioksit hedefine ulaşmış ilk topluluğu olmayı hedeflemekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.