btbilgi

NASA yeni bir duyuru ile Uluslararası Uzay İstasyonu’nu (ISS) ticari faaliyetler için bir merkez haline getirme planlarını açıkladı. ISS böylece özel işletmelerin uzaydaki operasyonları için kilit bir nokta haline gelebilecek. İlk aşamada 20 şirketin bu yeni ticari fırsatı değerlendirmek için NASA’ya başvuruda bulunduğu bilgisi verilmekte. Uluslararası Uzay İstasyonu bu proje sayesinde özel şirketlerin astronotlarına açılacak ve astronotlar ABD uzay araçlarında yörüngeye seyahat edebilecekler.

ISS’de yapılması planlanan faaliyetler arasında uzayda üretim, turizm ve sağlık araştırmaları başı çekiyor. NASA duyurusunda beş aşamalı bir program anlattı. Bu programın devlet ve kamu sektörünün kullanımıyla ilgili bir sorun yaratmayacağı da belirtilmekte. NASA bu program sayesinde çeşitli gelir getirici fırsatları herkese açmak istiyor. Programın genel hedefi, NASA’nın Uluslararası Uzay İstasyonu açısından sahip değil, müşterilerden biri haline gelmesi denilmekte.

NASA’nın açıkladığı programın aşamaları aşağıdaki gibi özetleniyor:

Birinci Aşama

NASA bir ‘Uluslararası Uzay İstasyonu Ticari Kullanım Politikası’ oluşturacak. Burada ticari şirketlerin istasyon için sınırlı kaynak ve araçları nasıl kullanabileceğine dair yönetmelikler bulunacak.

İkinci Aşama

Özel şirketlerin astronotları 2020’nin başlarından itibaren yılda iki kez kısa süreli ziyaretler yapabilecekler. Bu ziyaretlerin tüm masrafları şirketler tarafından finanse edilecek. İstasyona gitmek için kullanılacak araçlar ya ABD’nin uzay araçları veya devlet tarafından onaylanan iş ortaklarının araçları olacak (örnek olarak SpaceX verilmekte).

Üçüncü Aşama

Uluslararası Uzay İstasyonu’nun ‘Node 2 Harmony’ modülünün bir kısmı, ticari operasyonlar için ayırılacak. Bu sayede gelecekte uzaydaki sivil yaşam için ilk kalıcı alan oluşturulmakta. NASA yıl sonunda bu bölümün kullanımı için ilk müşteriyi başvurular arasından seçecek.

Dördüncü Aşama

NASA uzun vadeli ticari talebi teşvik etmek için bir plan geliştiriyor. Özellikle uzayda üretim teknikleri ve rejeneratif tıp konularına ağırlık verilecek. Kurum 15 Haziran’a kadar potansiyel projeler için bilimsel makaleleri ve 28 Temmuz’a kadar da proje önerilerini toplayacak.

Beşinci Aşama

NASA yörüngede sürdürülecek uzun vadeli ticari operasyonlar için gerekli ihtiyaçları ele alan bir proje dokümanı oluşturmak için çalışıyor.

Verilen bilgiye göre şu anda ISS tesislerini kullanan ve ticari deneyler yapan 50 özel şirket bulunmakta. Fakat bu program özel şirketlerin istasyonu daha verimli kullanarak ek bir gelir kaynağı oluşturmalarını sağlayacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.