btbilgi

Son yıllarda elektrikli bisiklet ve elektrikli scooter startup şirketleri ile ilgili birçok haber görüyoruz. Dünyanın çeşitli büyük şehirlerinde operasyonlarını oluşturmaya veya geliştirmeye uğraşan bu şirketler büyüdükçe, teknoloji ve otomotiv firmalarının da dikkatini çekiyorlar. Uber ve Lyft gibi devler, Bird ve Lime gibi daha küçük elektrikli scooter şirketlerini satın almaya başladılar. Fakat bu pazarla şimdiye kadar hiç ilgisi olmadığını düşündüğümüz bir markadan, ilginç bir elektrikli robotik motorsiklet patenti haberi geldi.

Verilen bilgiye göre Facebook bir robotik motorsiklet geliştirmeye çalışıyor olabilir. Firmanın en yeni patenti bu aracın nasıl çalıştığına dair tonla bilgi vermekte. Fakat ne işe yarayacağı veya nasıl değerlendirileceğine dair bilgi yok. Patent dokümanındaki çizimlere bakılırsa araç elektrikli ve iki tekerlekli olacak. Araçta birbirine bakan karşılıklı bir çift oynak kol ve kolların üzerinde bağımsız birer elektrikli motor bulunmakta. Motorlar ise kolların ucundaki birer tekerleğe kayışlı bir mekanizma ile bağlı.

Facebook’dan bir elektrikli ve robotik motorsiklet patentiHer iki tekerlekte de birer disk fren görülebiliyor. Ama frenler geleneksel motorsiklet frenlerine benzemiyor. Fren mekanizmaları açıkta durmak yerine, tekerleklerin iç tarafındaki özel bölmelere yerleştirilmiş. Yön verme ise 360 derece dönebilen tekerleklerin dönüşü ile sağlanıyor. Yüksek hızlarda sorun yaratabilecek gibi duran bu mekanizma, düşük hızlarda yüksek manevra kabiliyeti sağlamak için kullanılabilir denilmekte. Hatta bu yöntem ile robotik motosiklet park etme veya akrobatik hareketler için direk iki yana bile gidebilir.

Patente göre elektrikli robotik motorsiklet özel bir dengeleyici barındırıyor ve düşmeyecek biçimde kendi kendini otomatik ayarlayabiliyor. Bu teknoloji patentte şu şekilde tarif edilmiş: “Kontrol döngüsü dengeleyicisi, denge verisini yakalamak için çeşitli sensörler içerebilir. Bu veri robotik motosikletin doğrusal ve açısal hızını, her bir tekerleğin doğrusal ve açısal hızını ve/veya her bir tekerleğin yönelimini ifade eden bilgileri içerebilir.”

Facebook’dan bir elektrikli ve robotik motorsiklet patentiUzmanlar bu aracın son kullanıcı için planlanmış bir ürün olmayabileceğine değiniyorlar. Fikirlerden biri, Facebook’un robotik sürüş becerilerine sahip bir aracı teslimatlarda değerlendirebileceğinden bahsetmekte. Ayrıca firmanın daha önce de sıradışı patentlerini görmüştük. Bir patent için başvurması veya bunun kabul edilmesi, firmanın o patenti mutlaka gerçek hayata uygulayacağı anlamına da gelmiyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.