btbilgi

Paylaşımlı araçlarla özel taksi servisi sunan Uber, uzun zamandır hava takisi hizmetleri üzerinde çalışıyor. Üç sene önce Uber Elevate adındaki hava ulaşımı bölümünü duyurdular. 2018’de UberAir isimli hava taksisi servisi için tasarım yarışması yapıldı ve bu taksilerin inip kalkacağı tesisler planlanmaya başlandı. 2019’da ise firmanın kullanmayı planladığı ilk hava taksisi tasarımı olan Bell Nexus duyuruldu. Firma bu hedefine doğru yavaş yavaş ilerlerken, öncelikle Uber Copter adındaki helikopter taksi hizmetini devreye alacak.

Uber Copter: Uber’in özel helikopter taksi servisi başlıyorUber Copter servisinde fütüristik uçan araçlar veya bilimkurgu filmlerinden fırlama gibi duran tesisler beklemeyin. Öncelikle New York’da başlayacak hizmet geleneksel helikopterler kullanacak. Hizmet öncelikle iki durak arasında belirlenmiş tek bir hatta devreye sokulacak. 20 kilometre uzaklıktaki bu rota Manhattan’daki Staten Adası vapuru yakınında bir pist ile Kennedy Havalimanı arasını kapsıyor.

Uçuş zamanı yaklaşık 8 dakika olarak aktarılmakta ve her bir uçuş kişi başına ortalama 200-225 dolar gibi bir fiyata sahip olacak. Uber’in diğer servislerini kullanıp Platinum ve Diamond seviyesine ulaşmış müşteriler öncelikler bu servisi kullanabilecekler. İki noktada da, helikopter sonrasında müşteriler araçla istedikleri yere ücretsiz bırakılacaklar. Uber Copter servisinin 9 Temmuz tarihinde yolcuları kabul etmeye başlayacağı bilgisi de ayrıca verilmekte.

Firma asıl ses getirecek ve sivil havacılık alanında çığır açacak diğer otonom hava taksisi servisini 2023 yılında başlatmayı planlamış durumda. Bu servis için Bell dışında Embraer ve Pipistrel gibi başka startup şirketlerle de hava araçları üzerine çalışmaktalar. Prototip uçan araçlar dışında, firma NASA ile tüm bu servislerin altyapısını oluşturacak yeni nesil bir hava trafik kontrol sistemi de geliştirmekle meşgul. Kullanacakları araçların en üst seviyede testleri ise, ABD Hava Kuvvetleri ile birlikte gerçekleştirilecek projelerde yapılacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.