btbilgi

İnsanlar küçük evlerde yaşadıkça zamanla daha fazla rahatlık aramaya başlıyorlar. Ikea gibi mobilya firmaları da bu alanda pratik çözümler sunmaya çalışmaktalar. Ikea’nın bu konuya yönelik en son duyurduğu mobilya serisi ise teknoloji ile yoğurulmuş ilginç bir çözüm. Firma ABD kökenli teknoloji startup şirketi Ori ile iş birliği yapıp robotik bir mobilya hazırlamış. ROGNAN adındaki mobilya bloğu özellikle küçük alanlar için tasarlanmış ve gerektiğinde bir butona basarak bölünüp odayı farklı yaşam alanlarına ayırabiliyor.

ROGNAN mobilya sistemi Ori’nin bu alandaki teknolojisini Ikea’nın modüler PLATSA dolap sistemi ile birleştiriyor. Normalde yandan bakılınca L harfine benzeyen bir blok biçiminde. Dolabın üzerinde birçok raf, çekmece ve kompartman bulunmakta. Ikea’nın TRADFRI akıllı ışıklandırma çözümü ile uyumlu dolap, asıl becerisini dönüşüm geçirdiğinde gösteriyor. Dolap gerektiğinde bir koltuk, bir kıyafet dolabı, bir çift kişilik yatak veya bir çalışma alanı haline gelebiliyor. Tabanındaki raylar üzerinde hareket eden ana parça, iki yana doğru kayarak istenen konfigürasyona göre ayarlanıyor.

Ikea resmi açıklamasında “Her geçen gün şehirlerde yaşayan insan sayısı artmakta. Her hafta dünya çapında kabaca 1,5 milyon kişi şehirlere taşınıyor” diyor. Firma küçük yaşam alanları için yenilikçi ürünler geliştirmek peşinde: “Uzun süredir ufak yaşama çözümleri üzerine çalışıyoruz. İnsanların evlerinde en büyük problemlerden biri depolama alanları ve farklı aktiviteler için yeterli yer bulabilmek. Büyük şehirlerdeki küçülen evlerde insanlar hayatlarından özveride bulunmak zorunda kalıyor. Biz de mobilyaları küçültmek yerine, mobilyaları anlık ihtiyaçlarınıza göre dönüştürmek istiyoruz. Uyumak istediğinizde ayrı bir koltuk gerekmeyecek, kıyafet dolabı lazım olduğunda ayrı bir yatak lazım olmayacak.”

ROGNON robotik dolap sistemi için fiyatlar henüz belirlenmemiş. Ama Ikea bu ürünleri ilk aşamada Hong Kong ve Japonya pazarlarına sunmayı planlıyor. Firmanın birçok ülkedeki şehirde yaşam araştırmalarına göre bu iki pazar en yüksek potansiyele sahip olanlardan ikisi olarak görülmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.