btbilgi

Circus Roncalli şovlarına 1976’da başlamış ve zamanında çok ünlü hale gelmiş geleneksel bir sirk. Yıllar boyu Viyana’da ve Almanya’nın farklı şehirlerinde gösterilerden sonra Köln’de yerleşik hale gelmiş. Zamanla operasyonlarını büyüten sirk, şovlarına inovasyon dahil etmeye başlayıp yeni yüzyıla hazırlanmış. Dijital çağ ilerledikçe geleneksel sirkler etkilerini kaybetmeye başlamakta ve Circus Roncalli de yepyeni bir hologram hayvan şovu ile izleyicilerini yeniden çadırlara çekmeye çalışmakta.

Çağlar boyu insanları eğlendirmiş olan sirklerin en ilgi çekci yanlarından biri hayvanlar. Bazıları tehlikeli gösterilerden oluştuğu ve hayvanlar bazen sağlıklı olmayan şartlarda barındırıldığı için geleneksel sirkler uzun süredir tepki almaktaydı. Circus Roncalli de bunların hepsini gözden geçirip ileri teknoloji ile bir alternatif getirmeye karar vermiş. Sirkin en yeni şovu üç boyutlu hologram hayvan içermekte. Daha önce benzeri yapılmadığı belirtilen bu şov, sirk alanında havadan birdenbire ortaya çıkan hayvanları, filleri, atları ve hatta dev balıkları izleyicilere sunuyor.

Şovun teknolojik arka planı, projeksiyon cihazları markası Optoma ile birlikte gerçekleştirilmiş. Firma bu proje için taşeron Bluebox aracılığı ile sirk çadırına 11 adet ZU850 hologram projektörü ve BX-CTA03 lensleri monte etmiş. Projenin ilk denemeleri 2017’de başlamış. O zamandan beri yapılan teknolojik gösteriler sayesinde hayvanların herhangi bir tehlikeye girmesi söz konusu değil. Sirk yönetimi de hayvanları koruma gruplarının, hayvanlara gösterilerin arka planında kötü davranıldığına dair yaptıkları suçlamalardan kurtulmuş durumda. Circus Roncalli sırf bu yaklaşım yüzünden 1990’lara hayvan şovlarını azaltmış ve akrobatik gösterilere ağırlık vermeye başlamış.

İzleyicilerin bu yenilikçi gösteri tipine yaklaşımları ise olumlu. Hem geleneksel sirklerdeki egzotik hayvan şovlarında yaşanan heyecan var, hem de artık eski moda sirklerin zamanının dolduğunu düşünenlere ve yenilik arayanlara hitap ediyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.